Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)

dionysius of zakynthos kerЧетиринадесет години след последното си посещение на остров Закинтос (най-южния от йонийските острови западно от п-в Пелопонес), Вселенският патриарх Вартоломей отново ще посети острова, който е в юрисдикцията на Гръцката православна църква. Поводът за посещението е навършването на 24 август на 300 години от идването на мощите на св. Дионисий Закинтски, покровителя на острова.

Трима предстоятели на поместни църкви – патриарх Вартоломей, Атински архиеп. Йероним и Кипърски архиеп. Хризостом – ще отслужат празничната Литургия по този повод.

Св. Дионисий, архиепископ на остров Закинтос, със светското име Драганиг (или Градениг) е роден преди 470 години – през 1547 г. – на острова. Родителите му се наричали Мокий и Павлина Сикурос. Техните предци идвали от Венеция. По времето, когато венецианците владели Закинтос, те получили земя да обработват и били отличени за храбростта си във войните срещу османците. Семейството на Мокий и Павлина било римокатолическо, но когато се родил Драганиг, приели православната вяра. За негов духовен баща се смята св. Герасим Кефалинийски, който го кръстил, когато бил свещеник на острова. Драганиг имал брат Константин и сестра Сикура. Всички те били отлично образовани за онова време. Останали без родители много рано, Драганиг на 21 години станал монах, като преди това предал дела от наследството си на Константин и Сикура и отишъл в един манастир на Строфадите, островна група на 40 мили южно от Закинтос. Замонашен с името Даниил, скоро бил ръкоположен за свещеник, а след няколко години бил избран за игумен на манастира „Св. Богородица Анафонитрия“. През 1576 г. младият игумен предприел пътуване до Светите земи. Той преминал през Атина, за да поиска благословение от тогавашния архиепископ Никанор. Но архиепископът веднага оценил добрия духовник и го придумал да не отива в Светите земи, а да остане и да заеме епископския пост на Егина, Порос и Идра. С благословението на Константинополския патриарх Йеремия II (дал патриаршески статут на Руската църква през 1589 г.) Даниил бил ръкоположен за епископ с името Дионисий в атинската църква „Св. Елевтерий“.

Епископът заслужил любовта на народа. В Егина благодарение на своята добродетелност получил дара на прозорливост. За всеобщо съжаление след две години Дионисий напуснал епископската катедра. Върнал се на Закинтос в манастира си „Св. Богородица Анафонитрия“. През 1581 г. бил назначен за викариен епископ на Закинтос, като отказвал заплащане за труда си. Скоро му било забранено от венецианския дожд Николо Дапон да служи като епископ, но смиреният Дионисий продължил да служи като обикновен свещеник в църквата „Св. Николай“. Починал на 17 декември 1622 г. на 75-годишна възраст. Предвиждайки своята смърт, той помолил да бъде погребан в църквата „Св. вмчк Георги“ на о-в Строфада – там, където е бил ръкоположен за свещеник.

След години съвсем случайно били намерени неговите мощи, които били нетленни и издавали благоухание. Тялото му било сложено в изправено положение, в рака от дърво и стъкло. През 1703 г. е канонизиран от Патриаршията.

През 1716 г., по време на войната на веницианците с османците, о-в Закинтос бил обсаден. Турците обаче претърпели поражение и започнали да бягат. Но по пътя на отстъплението на голямата им флотилия, състояща се от сто кораба, те разорили манастира, където били мощите на св. Дионисий. Макар монасите да скрили мощите на светеца в една пещера, турците ги намерили и дори отрязали ръцете на светителя. Капитанът искал да ги продаде за много пари. И наистина, когато достигнали о-в Хиос, епископът на този остров ги откупил. Впоследствие монасите пренесли мощите от о-в Строфада на о-в Закинтос. Това се случило на 24 август 1717 г. и денят се чества като втори празник на светеца наред с деня на успението му, 17 декември. В  днешно време мощите се съхраняват в църквата, посветена на св. Дионисий.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ukphd 

Разпространяване на статията: