Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (28 Votes)

8На 20 януари скандално известният български архимандрит Харалампи (Ничев) е отслужил света литургия по стар стил за Богоявление в турския град Бурса (на гр. Пруса) с благословението на местния митрополит Елпидофор от Цариградска вселенска патриаршия. Литургията, отбелязва гръцкото издание Νυχθημερόν, е била отслужена на църковно-славянски език "за славяноезичните християни в Пруса", тоест за пребиваващите там руснаци.

Като клирик на Видинска епархия архим. Харалампи (Ничев) след поредица скандали беше низвергнат по решение на местния епархийски съвет, но след няколко години без обяснения отново възстановен не само като свещенослужител, но и направо отличен с офикията "архимандрит". В периода на своето низвержение Харалампи (Ничев) беше хиротонисан за епископ от гръцки старостилци (Анхиалски, т. е. Поморийски митрополит), междувременно стана духовник на тамплиерски руски орден, но в крайна сметка и там не успя да намери така търсената църковна кариера.

Въпреки всичко това през 2014 г. Св. Синод го възстанови като каноничен архимандрит на Българската православна църква (виж тук).

В края на 2015 г. архим. Харалампий се появява като аспирант в Общоцърковната аспирантура към Московска патриаршия, която се ръководи от председателя на отдела за външноцърковни връзки към РПЦ Волоколамски митр. Иларион (Алфеев). Името на архим. Харалампий се появява дори в новините на официалната страница на Московска патриаршия (виж тук). Чрез тази академична структура Руската църква подготвя най-изявените си богословски кадри за докторантура и бъдещо отговорно служение. Не е ясно по чия препоръка и как е бил приет този български клирик, но много скоро той напуска Москва.

През 2016 г. архим. Харалампий се появи пък на Светия и велик събор на Православната църква в Крит като обслужващ персонал от квотата на организиторите и видимо ползвайки нечии висши протекции (виж тук).

В началото на 2017 г. го виждаме вече да служи явно като клирик на Вселенска патриаршия за нуждите на "славяноезичните" християни в Турция, тоест за руснаците. Известно е, че обгрижването на руснаците - постоянно пребиваващи или туристи - в Турция напоследък е водеща тема в и без това обтегнатите отношения между Московска патриаршия и Вселенска патриаршия. Московска патриаршия настоява нейни клирици да обгрижват всички руснаци зад граница, в това число и в Турция. Неотдавна в руски медии излезе информация, че изпращането на руски клирици по черноморското крайбрежие в Турция и България е приоритетно, включително за разширяване на руското влияние в двете църкви. В тази сложна ситуация, лавирайки между всички спорещи страни, видимо е намерил своето поле за църковна изява и въпросният български клирик.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wfyc9 

Разпространяване на статията: