Мобилно меню

3.4 1 1 1 1 1 Rating 3.40 (5 Votes)
В Босилеградско, на запад от Трънския край (според други - в Трънския край, но зад границата със Сърбия), има две села - Горна и Долна Любата. Те имат по няколко стотици жители всяко, които са българи по произход, пазят езика и традициите си. Минали са и те като всички отсам границата през десетилетията на атеистичната пропаганда, пък и на антибългарски настроения.


В с. Горна Любата (на около 1000 м. надморска височина) има храм "Св. архангел Михаил" от 20-те години на миналия век, който е в стила на храмовата архитектура от първата половина на 20 век. Строен е от сръбските църковни власти (това е Вранска епархия).

В с. Долна Любата храмът "Св. Спас" (Възнесение Господне) е построен след Освобождението ни от турско робство, през 80-те години на 19 век. Иконите, надписите по тях, надгробните плочи - всичко свидетелства за българския характер на това село, какъвто е и районът въобще. Изоставен години наред, храмът беше възстановен със средства от Дирекция "Вероизповедания" на МС на България (8 000 лв.) и на Св. Синод на БПЦ (1 000 щ. д.). Вчера той празнува обновен своя празник.

Св. литургия отслужи възпитаникът на СДСеминария свещ. Михаил Станков (българин по баща) от Босилеград. Селото всъщност се обслужва от йером. Йоан (също българин родом), но той имаше други свещенически задължения в околията, която се обгрижва само от двамата свещенослужители.

Празникът на селото беше събрал мало и голямо. Бяха дошли и любатчани, пръснати по други краища на Сърбия.

От България за празника бяха поканени проф. Иван Желев, директор на Дирекция "Вероизповедания" на МС, и г-жа Росица Станимирова, гл. експерт в Комисията по правата на човека и вероизповеданията на НС. Като певец гостува и помощник-учителят по църковно пеене в СДСеминария г-н Тодор Костов.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a63w 

Разпространяване на статията: