Мобилно меню

4.887323943662 1 1 1 1 1 Rating 4.89 (71 Votes)

isБанка „Пересвет“, в която Руската православна църква притежава 49.7% от акциите, ограничи изплащането на парични средства на своите вложители, след като през изминалата седмица нейният директор Александър Швец изчезна (по-късно от банката обявиха, че той не е в неизвестност, а е в болница). В опит да спаси „Пересвет“ Централната банка на Русия въведе временна администрация в нея за шест месеца.

Банката е наричана „православната банка“, тъй като неин основен акционер е РПЦ. Пълното наименование на банката е „Акционерна търговска банка за съдействие на благотворителността и духовното развитие на Отечеството Пересвет“. Сред акционерите на банката са Отделът за външноцърковни отношения на МП, Смоленска, Калужка и други епархии, а член на борда на директорите винаги е бил и един духовник – първо архим. Тихон (Шевкунов), впоследствие еп. Марк (Головков). Дълго време член на съвета на директорите е бил, още като митрополит, и сегашният Московски и на цяла Русия патриарх Кирил. През 2015 г. духовниците напускат съвета на директорите на банката. В рейтинга на руските банки „Пересвет“ заемаше 44-то място, съобщават „Ведомости“.

„Standard & Poor's“ понижи дългосрочните кредитни рейтинги на банката до дефолтно ниво ССС-/С.

Проблемите на банката повдигнаха дискусии за състоянието на централния бюджет на РПЦ, който според руските медии е тайна дори за епископата, въпреки че според църковния устав Архирейският събор е задължен да разглежда докладите на синода по финансовите въпроси и да одобрява принципите за „планиране на предстоящите общоцърковни доходи и разходи“. За последен път доходите и разходите на централния бюджет на църквата са огласени в доклада на патр. Алексий Втори на Архиерейския събор през 1994 г.

Други свързани с РПЦ кредитни учреждения са „Софрино“, с която работи Фондът за единство на православните народи, Международната банка на храма „Христос Спасител“ и др.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wrkxy 

Разпространяване на статията: