Мобилно меню

4.8974358974359 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (39 Votes)

ohrid kon 1 1024x680В гр. Охрид от 20 до 22 октомври 2016 г. се проведе международна научна конференция в чест и памет на св. Климент Охридски, от чието успение тази година отбелязваме хиляда и сто години.

Проявата беше под наслов „Св. Климент Охридски – милостта и милосърдието в Библията и в Църквата“ и се организира по инициатива на Православния богословски факултет „Св. Климент Охридски“ на Скопския университет „Св. Кирил и Методий“.

Подкрепа за провеждането ѝ бяха дали както ръководството на университета, така и Дебърско-Кичевската епархия на Македонската православна църква в лицето на митр. Тимотей, чието седалище е в Охрид. На всички тях по достойнство благодари още в самото начало деканът на ПБФ проф. Гьоко Георгиевски, преподавател по Св. Писание на Стария Завет.

Конференцията се откри на 20 октомври в присъствието на президента на Република Македония Георги Иванов, главата на МПЦ Стефан, архиепископ Скопски и Охридски, ректора на Скопския университет, зам.-министъра за култура Драган Неделкович, Дебърско-Кичевски митрополит Тимотей, мюфтията на Охрид Самет Айдари и др. Участниците в конференцията бяха богослови от Македония, България, Гърция, Италия, Румъния, Русия, Сърбия, Хърватия. Работни езици на конференцията бяха всички славянски езици и английски език.

В словото си при откриването президентът на републиката Г. Иванов изтъкна: „Вярвам, че чрез св. Климент Охридски, нашия голям народен учител и светител, ние имаме едно напомняне. Напомняне за това как да излезем от омагьосания кръг на самоправедността, която води до самосъжаление, отчуждение и осъждане. А ключът, за да излезем от този кръг, е милостта. Да се стремим към справедливост, като имаме съзнание за нашето несъвършенство. И да бъдем милостиви, та и самите ние да намерим милост. Всичко това обаче е важно не само за Македония, а и за целия регион на Балканите и Европа, където милостта стана скъпа и рядка ценност. Както Охрид, така и св. Климент Охридски са част от Божията милост към славянството и особено към Македония. Трябва да сме благодарни за тази милост. Истинската пък благодарност се изразява не само чрез споменаване на името му, а и чрез спазване и прилагане на неговите думи и поучения“.

ohrid kon 5 1024x686

От своя страна архиеп. Стефан заяви: „Св. Климент е сред най-значимите за началото на църковното организиране и духовния живот – и тук, по тези места, и надалеч сред славянските народи и държави. Той е сред челниците във всичко, което е велико и спасително в нашето минало, и остава покровител на нашето настояще и бъдеще. Великите хора не са такива, само докато са живи, а чрез своето дело те остават велики и се утвърждават във времената и след това… Св. Климент очаква от нас и просветеност, и отговорност, и образование, и възпитание, и решителност, и ангажираност – и като народи, и като църква“. И заключи: „За да градим нашите общества и държави с най-високите стандарти и ценности, нужна е и Църквата. Св. Климент ни направи наследници на безценно духовно богатство, което не познава граници!“.

От българска страна в конференцията бяха поканени и взеха участие с доклади богословите-библеисти проф. Иван Ж. Димитров, проф. Емил Трайчев, доц. Ивайло Найденов, доц. Екатерина Дамянова, гл. ас. Росен Русев, всички от БФ на СУ „Св. Климент Охридски“, и гл. ас. Янка Драгомирова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wqf69 

Разпространяване на статията: