Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

249532.pЗа първи път в историята на Руската църква беше издаден православен молитвеник, предназначен специално за хора с ограничения на слуха и зрението, съобщава сайтът Православие.ру. Молитвеникът е съставен от о. Лев Аршакян, свещеник в храма на Казанската икона на Божията майка в Пучково (Нова Москва), който е и директор на Дома за слепо-глухи и изпълнителен директор на дружеството на слепо-глухите „Елвира“.

При съставянето на молитвеника са били следвани няколко основни принципа: да се дадат най-необходимите сведения на слепите и глухите във връзка с молитвената практика в Православната църква; информацията е представена максимално просто и достъпно, като е съобразена с възможностите на слепо-глухите хора; изданието не е набор от молитви, извадени от обикновения молитвеник, а ръководство на слепо-глухите за молитвата и ежедневното ѝ практикуване; включени са сутрешни и вечерни молитви, при причастие и различни случаи, както и размишления за вярата. Изданието може да се нарече „Всичко за нашата вяра – накратко“.

2016 10 23 1854Молитвеникът е на брайлово писмо и плоскопечатен текст, адаптиран за възприемане от слепо-глухи хора, и е издаден в кратък и пълен вариант.

Той е подготвен и издаден от Фонда за подкрепа на слепо-глухи „Съ-единение“, заедно със Синодалния отдел по благотворителност към РПЦ и Православния Свето-Тихоновски хуманитарен университет.

По-малко от месец преди това, на 25 септември, който тази година съвпадна с Международния ден на глухите, отбелязван в последната неделя на септември, Московският и на цяла Русия патриарх Кирил оглави за първи път св. Литургия с превод за глухи, слепо-глухи и слабочуващи хора, съобщава сайтът на Дома за слепо-глухи в Пучково (domsg.ru). Богослужението се е провело в храма, посветен на всички руски светци в Новокосино. Църквата е избрана неслучайно. През 2015 г. към нея е създаден Център за работа с глухи и тежкочуващи хора и всяка неделя в храма се провежда св. Литургия с жестомимичен превод.

2016-10-23 1823На богослужението са присъствали повече от шестстотин представители на четиридесет и седем православни общини на глухи хора от цяла Русия.

По време на св. Литургия вярващите са можели да виждат не само свещенослужителите, но и жестомимичните преводачи, които на смени са превеждали Литургията за глухите богомолци. Няколкото групи преводачи са били разположени в различните части на храма, за да могат да се виждат от всички. Преводачите са преди всичко църковни социални работници и свещенослужители от Москва, които се занимават с оказване на помощ на хора с нарушения в слуха и зрението.

„Радвам се, че в нашата църква започна сериозна пастирска работа с хората, които не чуват, не виждат или са напълно лишени от слух и зрение“ – е казал в обръщението си патр. Кирил. „Сърдечно благодаря на нашите свещеници, посветили се на това много тежко пастирско служение, което изисква мъдрост, духовно мъжество и огромна любов“.

2016-10-23 1823 001Патр. Кирил е отбелязал, че сега в Русия има петдесет и седем църковни общини, които оказват помощ на глухи хора, а в девет от тях се обгрижват слепо-глухи. „Вашето служение е близко до сърцето ми“ – е казал той в обръщението си към духовници от общините за глухи и слепоглухи хора“. „Разбирам важността на вашия труд и призовавам целия епископат да обърне внимание на братята и сестрите, които имат здравословни проблеми и ограничения. Те са членове на нашата църква и ние трябва да направим всичко, което зависи от нас, така че нищо да не им пречи да се чувстват пълноценни членове на православната църковна общност“.

В интернет са създадени различни ресурси, подпомагащи катехизацията на глухите хора. Сред тях е и адаптираният за глухи просветителският канал „Десница“, на който има различни видеоматериали, включително предаването на патр. Кирил „Слово пастыря“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wqfa8 

Разпространяване на статията: