Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

vr 01022015 1В украинската Рада (парламент) е внесен проект за постановление за Обръщение на Върховната Рада на Украйна към Светейшия архиепископ на Константинопол и Новия Рим, Вселенския патриарх Вартоломей за предоставяне на автокефалия на Православната църква в Украйна. Негови автори са председателят на парламента Андрей Парубий и още петима депутати.

В законопроекта се пояснява, че Константинопол, ръководейки се от "интересите на националната цялост", е благословил създаването на четири автокефални църкви през последните 150 години*. В обръщението се съдържа призив към патриарх Вартоломей да издаде томос (т. е. съответния учредителен документ) за автокефалия на Православната църква на Украйна, на чиято основа "тя би могла да заема полагащото й се място в семейството на Православните църкви".

Също така в проекта за Обръщението се признава за недействителен актът от 1686 г., когато Москва извежда Киевската патриаршия от юрисдикцията на Константинопол. Споменават се и "особените обостоятелства, създали се в Украйна и в частност - въоръжената агресия от страна на Руската федерация".

"По време на Вашата визита на 26 юли 2008 г. в нашата страна, по случай празнуването на 1020 г. от покръстването на Киевска Рус, Вие, Ваше Светейшество, в своето Обръщение към украинската нация на площад "Св. София" ясно отбелязахте няколко въпроса от изключително значение за решаването на украинския църковен проблем: изключителната отговорност и задължителна мисия да се съблюдава каноничния ред; завещаното от историята майчинско право на Константинополската църква по отношение на Православната църква в Украйна, а също и отношението към акта от 1686 г., или, както Вие се изразихте, "анексията [на Украинската църва] от страна на Руската държава".

Към настоящия момент в Украйна действа каноничната Украинска православна църква в състава на Московска патриаршия и още две неканонични църкви - т. нар. Киевска патриаршия и Украинската автокефална православна църква. Според социологически изследвания към 2015 г. 44% от украинците считат себе си за принадлежащи към т. нар. Киевска патриаршия, 21% към УПЦ (Московска патриаршия), а 11% са униати.

Неотдавна украинският президент П. Порошенко заяви на Общоукраинския конкрес на съвета на църквите и религиозните организации, че е необходимо да се създаде единна Поместна православна църква в страната.

Украинският църковен въпрос беше основен във встъпителното слово на Руския патриарх Кирил по време на срещата на предстоятелите на православните църкви през януари т. г., когато той в присъствието на Киевския митрополит Онуфрий разказа за завладяването на храмове на каноничната църква в Украйна от разколници.

На подготвителните срещи за събора двете големи църкви - Константинполската и Московската - не постигнаха съгласие върху документа за предоставяне на автокефалия и той отпадна от дневния ред на събора. Съборът трябва да се проведе в Крит от 17 до 26 юни, но Българската църква, а след нея и Антиохийската, отказаха да участват две седмици преди свикването му. Днес беше съобщено, че Руската църква ще проведе извънредно заседание на Св. Синод, за да реши как да постъпи "в така създадената ситуация".

* Тези църкви са всъщност повече от четири, както и годините са повече от 150: Гръцката църква е призната за автокефална още през 1850 г., сетне получават самостойност Сръбската, Румънската, Полската и Албанската, а Българската, макар и обособила се като самостойна през 1872 г., е призната за автокефална едва през 1945 г.; следва Православната църква на Чехия и Словакия, получила автокефалия през 1998 г., макар че през 1951 г. Руската църква й предоставя автокефалия, но актът не е признат от Цариград (съответно и от повечето останали църкви) заради претенции на Цариград за предишна юрисдикция над териториите на двете страни.(Бел. ред.) 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/w6f6d 

Разпространяване на статията: