Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)

dis201Отношенията между Атинската архиепископия и Цариградската вселенска патриаршия се изостриха допълнително след изявление на Атинския архиепископ Йероним, че отсъствието му от срещата на предстоятелите на православните църкви в Шамбези, Женева, не се дължи на лични причини, както беше отбелязано в официалните документи за срещата. Това беше съобщено в официално изявление на Св. Синод на Гръцката църква.

На последното заседание на Св. Синод на Гръцката православна църква митрополитите са се запознали с резултатите от срещата на предстоятелите. Последвала е оживена дискусия, на която бил обсъден начинът, по който Гръцката църква ще бъде представлявана на Светия и велик събор на Православната църква. Според официалното съобщение, цитирано от Ромфеа, Атинският архиепископ е предал за съхранение в секретния архив на архиепископията запечатан плик, в който излага причините, поради които е отказал да присъства на срещата на предстоятелите в Женева. Неговото съдържание не е било използвано, се казва също в съобщението. Архиеп. Йероним е съобщил само, че те не са лични, както беше обявено, а са свързани с опитите да бъде подценена Гръцката православна църква и нейният авторитет. Друга информация за съдържанието на документите в плика не се съобщава.

Новата криза в отношенията между двете църкви започна преди две години, когато патриарх Вартоломей поиска да поставят сегашния Адрианополски митрополит Амфилохий (по това време още архимандрит от Мегарската митрополия) за митрополит на Янина. Тогава архиеп. Йероним и повечето от митрополитите се възпротивиха остро на тази намеса в делата на Гръцката църква и за Янински митрополит беше избран протосингелът на архиепископията архим. Максим (Папаянис). Много скоро след това сътрудникът на патриарх Вартоломей архим. Амфилохий (Стергиос) беше ръкоположен за Адрианополски митрополит и беше назначен за екзарх на патриаршията в Атина. Това доведе до ескалация в отношенията между двете църкви - Атинският архиеп. Йероним заяви, че няма да се съгласи с откриването на такова представителство в Атина, както и с властта, която Цариградска патриаршия придава на своя екзарх.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9c439 

Разпространяване на статията: