Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (12 Votes)
judas_iskariot.jpgНационалното географско дружество на САЩ (National Geographic) представи съвременен превод на древния апокрифен текст „Евангелие от Юда”.

Както съобщава Washington Post, според този ръкопис Юда предава Христос по Негова молба. Седмица преди юдейската Пасха Иисус разказал на  Юда Искариотски „тайни, които никой още не бил чувал”.  Учителят съобщил на ученика, че останалите апостоли „се молят по-малко на Бог” и също така му разкрил  „тайните на царството” на истинския Бог. Но за да се завърне в това царство, Иисус трябвало да напусне земното Си тяло. „Ти ще принесеш в жертва човека, когото Аз нося като дреха”, казал Христос на Юда и предупредил ученика, че ще бъде „прокълнат от всички поколения”.

Богослови и свещеници опровергаха предполжението на светските журналисти, че издаването на „Евангелие от Юда” може да промени мирогледа на християните. „В известен смисъл евангелията признават, че предателството на Юда по непостижим за нас начин е част от Божия промисъл”, казва президентът на Католическия богословски съюз на Чикаго свещеник Доналд Синиор. Според свещеника апокрифното евангелие „ще се превърне в краткосрочна сензация” и  „няма да окаже съществено влияние върху живота на вярващите”.

Ръкописът е датиран приблизително от III-IV  век след Хр. Учените смятат, че това вероятно е превод на коптски език на по-древен текст, писан през II век на гръцки.

„Евангелие от Юда” е само част от древна книга, известна като „Кодекса на Чакос” по името на щвейцарката  Фрида Нюсбъргър-Чакос, придобила книгата през 2000 г. Книгата съдържа още няколко апокрифни текста. Ръкописът е открит в Египет през  70-те години на миналия век.  В последствие той сменя няколко пъти собствениците си. Книгата престояла 16 години в банков трезор в САЩ, където била сериозно увредена. В края на странстванията си ръкописът попада в щвейцарски фонд за изследване на древността "Маценас".

През 2004 г. Националното географско дружество се споразумяло със собственика на ръкописа: дружеството се задължавало да финансира превода и изследванията на ръкописа срещу правото да издаде резултата от работата. След завършване на изследванията книгата ще се завърне в родината си – Египет и ще постъпи като  експонат  в  Коптския музей в Кайро.

Източник www.blagovest-info.ru


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3auyf 

Разпространяване на статията: