Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

Млади учени, преподаватели по Св. Писание на Новия Завет от Източна Европа, провеждат двудневна конференция в град Сегед, Унгария. Тя е организирана като предварителна проява на започващия довечера годишен конгрес на световното дружество на новозаветните учени (Sudiorum Novi Testamenti societas) и дава възможност и на най-младите преподаватели по Нов Завет да се изявят с резултатите от своите научни дирения. Официален организатор на конференцията е комитетът за Източна Европа на SNTS, а домакин е Богословският факултет на Сегедския университет. Конференцията няма определена водеща тема, а се дава възможност на всеки от докладчиците да предложи своя тема, свързана с преките му изследователски занимания. Заседанията се провеждат на английски език. В работата на конференцията взимат участие и членовете на комитета за Изт. Европа, а на откриването и встъпителната лекция присъства главният секретар на SNTS проф. Мартин де Бур (Холандия).

Във вчерашния ден бяха изнесени и обсъдени докладите: Есхатологичен характер на ранните християнски богослужебни събрания (д-р Валерий Аликин, Християнски университет, Санкт Петербург, Русия); Откровението на св. Йоан – образност и богословие (д-р Вероника Андросова, Св. Тихоновски хуманитарен университет, Москва, Русия), От Павловото разбиране за Израил до литургичното схващане за Израил във византийската химнография (д-р Александру Йоница, Институт за икуменически изследвания, Сибиу, Румъния), Преподаването на библейски теми в 21 век – как да направим добра учебна програма (д-р Юхас Гергели, Ливърпулски университет „Надежда”, Унгария), ἐθνῶν ἀπόστολος – употребата на съществителното ἔθνη в Послание до римляни и двойният му превод днес (д-р Ксения Магда, Загребски университет „Матиас Флациус Илирикус”, Хърватия).

След всеки доклад се провежда задълбочено обсъждане на представените от авторите научни резултати от техните дирения.

Днес конференцията продължава с докладите: Павловата употребата на Писанията в Послание до римляни (д-р Ото Печук, Будапещенски реформатски университет „Кароли Гаспар”, Унгария), Тълкуването на евангелския разказ за Преображението в библейската критика и в светоотеческото тълкуване (дякон д-р Козмин Прикоп, Букарещки университет, Румъния), Употребата на понятията χαρίσματα, πνευματικά, ενεργήματα в 1 Коринтяни и тяхната еклезиологична употреба (д-р Ондрей Постредник, Коменски университет, Братислава, Словакия), Синът човешки в Евангелие според Йоан (д-р Владан Таталович, Белградски университет, Сърбия). Отново след всеки доклад ще се провежда обсъждане на тезите на автора му. А по време на конгреса на SNTS през тази седмица ще бъдат докладвани резултатите от предната научна конференция, както и впечатленията от развитието на преподавателските и изследователски кадри в източноевропейските страни.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9uwd8 

Разпространяване на статията: