Богослужебната книга Часослов на латински език, известна като „Часословът на Ротшилд”, беше продаден на търг за рекордните 13,6 млн долара в Ню Йорк, предаде РИА Новости. От аукционна къща „Кристи'с” съобщиха, че притежател на разкошния ръкопис от 150 страници е станал анонимен купувач, който наддавал по телефона.
Книгата с пурпурна корица и златен обков била „перлата” в експозицията „Изкуството на Възраждането”. В сборника с псалми, молитви и песнопения има изящни илюстрации и великолепно запазена палитра от цветове. Часословът от фин пергамент е създаден през 1505 г. по поръчка на благородник от холандския императорски двор. Над него са работили редица майстори, сред които Герард Оренбург, Симон Бенинг и Максимилиан I.
През 19 в. ръкописът става част от знаменитата колекция на бароните Алберт и Натаниел Ротшилд. Книгата от пергамент била сред конфискуваните ценности от нацистите, които са върнати на наследниците през 40-те години на миналия век. Богослужебната творба се смята за едно от най-изящните произведения на фламандското Възраждане. Знаменитата сред изкуствоведите миниатюра, на която е изобразена Божията майка с Младенеца, вероятно е дело на холандския художник Герард Давид.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/93rd6
| Словото стана плът |
|---|













