Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

/imG 10082013_174650След 41 години отново отвори врати за православно богослужение на славянски език руската църква „Св. пророк Илия“ в Цариград или сега – Истанбул. Църквата в чест на св. пророк Илия в истанбулския квартал Каракьой, изградена в османската столица през 19 век, е била затворена от турските власти през 1972 г., когато е починал последният руски монах, живял до смъртта си там. Според турското законодателство всички религиозни имоти са държавна собственост и те само се предоставят на вероизповедните общности за богослужебни нужди.

Първата света литургия е била отслужена на 2 август, Илинден по стар стил, от архимандрит Висарион Комджас от Цариградската вселенска патриаршия. Той е завършил Санктпетербургската духовна академия и говори руски, съответно служи и на църковнославянски. На богослужението са присъствали много руски граждани от етническата им общност в турския мегаполис, както и православни турски граждани, говорещи руски език. Сред тях е бил и съветникът от Генералното консулство на Русия в Истанбул г-н Александър Хапилов. След богослужението архим. Висарион заявил, че Цариградската патриаршия е готова да предостави помощ, за да могат православните руси винаги да се молят в този храм.

Според запознати храмът преди 1972 г. е принадлежал на задгранична руска общност, минала под цариградска юрисдикция, въз основа на което сега собственик на имота се явява Цариградската патриаршия, а не Руската православна църква – Московска патриаршия.

В Истанбул, един наистина огромен град с над 100 км диаметър на застроената си площ, живеят днес около 17-18 млн души, сред които има и десетки хиляди граждани на Русия и други бивши републики на Съветския съюз. Православните сред тях предпочитат да посещават богослужения на църковнославянски език, както и да общуват с клирици, при които могат да се изповядат на своя роден език. По тази причина и в българските църкви в Цариград на всяко богослужение могат да се видят десетки рускоговорящи богомолци, които понякога са повече от българите в храма.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xry84 

Разпространяване на статията: