Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

Arxiep AnastasiadisПредстоятелят на Кипърската църква архиеп. Хризостом заяви за готовността да заложи църковното имущество, за да помогне на страната да преодолее финансовата криза. Това заяви архиепископът след срещата си днес с президента на страната Никос Анастасиадис. Получените в резултат от операцията средства могат да бъдат инвестирани в правителствени облигации. Неотдавна Кипърската църква, чието имущество в Кипър се определя като "огромно", придоби акции в Кипърската банка, като продаде много поземлени участъци и заплати 20 мил. евро данъци. Днес Кипър има нужда от 16 милиарда евро, за да избегне дефолт.

След срещата си с президента архиеп. Хризостом каза за журналистите, че "цялото имущество на Църквата е на разположение на тази страна, за да бъде подкрепен народът, да не се срине банковата система и да застанем на краката си. Може да заложим цялото имущество на Църквата и полученото да вложим в облигации, за да подкрепим в този момент държавата". На въпрос на каква сума ще възлиза помощта, архиепископът отговори, че църковната собственост е в "огромен размер" и следователно и приносът ще е голям. И преди Кипърската църква е предлагала помощ за икономиката на страната.

Архиепископът коментира и вчерашното "не" на кипърските депутати на изискването на ЕС да бъде въведен данък върху банковите вложения. Той заяви, че "депутатите взеха правилно решение и изпратиха силно послание към Европа най-после да се научат да уважават и малките". Накрая архиеп. Хризостом отново в отговор на въпрос заяви, че не е необходимо да се свързва с Московския патриарх, след като "има отворена линия между президента на Кипър и Владимир Путин".
 
Русия следи с тревога събитията в Кипър, тъй като в местните банки има вложени сериозни руски капитали. Представители на ЕС пък заявиха, че който е решил да влага парите си в страна с ниски данъци и слаб банков контрол, е бил наясно с рисковете от изпадането на банките в неплатежоспособност. Вчера кипърският парламент отхвърли условието на ЕС да гласува облагането със сериозен данък на спестяванията над 20 000 евро, за да получи финансова помощ от 10 милиарда евро.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/x9r3r 

Разпространяване на статията: