Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

/image6

На 2 март, събота, в крайбрежния гръцки град Александруполис, недалече от устието на река Марица в Бяло (Егейско) море, се проведе поредната среща в рамките на няколкогодишния проект, наречен Common Religious Cultural Pathways (CORECT), т. е. „Общи религиозни и културни маршрути“. Проектът се води от Александруполската митрополия, а участници са още митрополиите на Драма, Долни Неврокоп (Като Неврокопи), Неаполи и Ставруполи (в северните и западните квартали и предградия на Солун), Институтът за културно-образователни технологии „Атина“, от гръцка страна, и Неврокопската митрополия и Югозападният университет „Йеромонах Неофит Рилски“, от българска страна.

Вече четвърта година представители на митрополиите и на научните среди подготвят подобаващо представяне и оценка на религиозното и културното наследство от двете страни на българогръцката граница, която вече вместо да разделя хората, ги свързва за съвместен живот и сътрудничество. Очакваният краен плод от този проект ще бъде цифровизирано представяне в софтуерен продукт на десетки храмове и манастири, заснети с най-съвременна техника, включително и с въздушни снимки от миниатюрен безпилотен въртолет с дистанционно управлявана камера. Триизмерните снимки и големите възможности за оглед на съответния храм или друг обект от всички страни ще помагат тези светини да бъдат разглеждани от хората от всички краища на света. С надеждата, че ония, които ги познават, ще ги видят в нова светлина; които ги познават, но са далече от тези места, ще могат отново да им се наслаждават; които не са ги виждали или дори не са подозирали, че съществуват, да се запознаят с тези православни светини и да пожелаят да ги посетят лично.

76От месец април 2011 г. Югозападният университет „Неофит Рилски” е една от организациите-партньори, които изпълняват проект „Общи религиозни и културни пътеки”. Проектът е финансиран по Програмата за европейско териториално сътрудничество „Гърция-България 2007-2013”.

Основните цели на проект CORECT са:

  1. Да създаде мрежа на сътрудничество за популяризирането на културните активи.
  2. Да проучи, документира и популяризира общото религиозно-културно наследство на трансграничния регион България-Гърция чрез развиване на мрежа от заинтересовани страни, споделящи общата цел за разработване на многоезиково съдържание и IT инструменти за популяризиране и развитие на множество свещени паметници и обекти на религиозно изкуство.
  3. Да повиши информираността на населението от региона за културните религиозни паметници.
  4. Да създаде инструмент, който би могъл да се използва в други области на развитие като алтернативния туризъм.

На срещата в Александруполис представители на двете съседни православни църкви, които са собственици на храмовете и манастирите, и на научно-изследователските среди направиха отчет за извършената работа и показаха както заснетите обекти, така и подготвените текстове за тях на български, гръцки и английски език. Очаква се през юни т. г. изцяло да приключи работата по проекта.

Неврокопска митрополия беше представена от игумена на Хаджидимовския манастир „Св. Георги“ йеродякон Теофил (Андреев) и главния счетоводител на митрополията г-н Григор Бучков.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xx9ru 

Разпространяване на статията: