Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

Относно материала „Румънци защитават единството на църквата си“ в редакцията на Двери получихме следното уточнение от българския свещеник в Букурещ о. Петър Тотев:

„Уважаеми редактори, публикуваната от вас информация на БТА за проблемите на Румънската църква не отговаря на истината или поне така поднесена, би била погрешно разбрана от читателите. В Румънската църква няма и не е имало разкол от времето на революцията от 1989 г., когато бе свален комунистическият, тоталитарен режим на Чаушеску. От 1990 г. насам Румънската църква, както е известно, развива своята църковно-мисионерска и душеспасителна дейност с големи положителни резултати.

С Божия помощ под мъдрото ръковство на Негово Блаженство патриарх Теоктист и на йерарсите, членове на Св. Синод, се построиха и продължават да се строят и основават стотици нови църкви и манастири, параклиси, откриват се нови духовни семинарии и богословски факултети, монашески и певчески училища за подготовка на кадри, които да отговарят на реалните духовни потребности на вярващите православни християни.

Това става на територията на цяла Румания. През тези последни години се наложи и откриването на нови митрополии, архиепископии и епископии, така че съответните йерарси да могат по-добре и пряко да обгрижват своите епархии и пасоми.

В края на миналата 2005 г. на овдовелия митрополитски престол на Сибиу (митр. Антоний (Пламадяла) се престави в Господа на 29 август 2005 г.) Църковно-народният събор на 3 ноември 2005 г. постави епископа на Карансебеш д-р Лауренциу (Стреза). На 4 ноември 2005 г. Св. Синод одобри проведения избор за митрополит на Сибиу и по пастирско-мисионерски мотиви реши да реорганизира диоцеза на голямата по площ епархия (обхваща дванадесет окръга), като я раздели на две: митрополия на Сибиу и Ковасна-Ксаргита, с катедра в Сибиу, и митрополия на Клуж, Алба-Юлия, Кришана и Марамуреш, с митрополитска катедра в Клуж-Напока.

Според някои мнения (повечето политически) по този начин се нарушавало единството на църковните граници в Трансилвания. Според прес-съобщението на Св. Синод от 16 януари 2006 г., „създаването на една нова епархия в Клуж-Напока не би разделило единството на Църквата, а би подобрило пастирско-мисионерската дейност в тази специфична зона на Румъния, като по този начин се удовлетворят духовните, пастирски и социално-културни потребности на около два и половина милиона вярващи християни, монаси, клирици, професори и преподаватели по богословие, интелектуалци, от четири групирани епархии под юрисдикцията на митрополията на Клуж. Нека не забравяме, че образуването на тази нова епархия с епископски център в Клуж-Напока стана с гласуването на 38 гласа „за“ и двама въздържали се, включително с участието и на новоизбрания митрополит д-р Лауренциу (Стреза)“.

Истина е, че на 18 януари 2006 г. пред Катедралата на Румънската патриаршия имаше свещеници и вярващи християни дошли с два автобуса от епархията на Сибиу, които съвсем мирно протестираха против разделянето на епархията на Сибиу, но не ставаше дума за какъвто и да било разкол или разединение на Румънската църква. В ранния следобед още на 18 януари,  след като благочинно се поклониха на мощите на св. Димитър Басарбовски и получиха благословение лично от патр. Теоктист, всички те се разотидоха по домовете си.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3au8a 

Разпространяване на статията: