Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)
1_62.jpgРуският бизнесмен и меценат Сергей Шмаков прекарва повече от година в издирване на икони, изнесени извън Русия след Болшевишката революция и по време на Втората световна война, съобщава ArtPrice.bg. Той ги открива предимно на различни аукциони, антикварни магазини и битпазари в чужбина. Те са оценени на приблизителна стойност от 30 милиона рубли или 1 милион щатски долара.

Един от ценните експонати в колекцията е рядка икона от XVIII век, представяща „Св. Йоан Богослов в мълчание”. Евангелистът е изобразен с положени върху устните пръсти и ангел, показващ се зад рамото му, съзерцаващ евангелието, което той е съставил. Сред другите ценни експонати са "Страдащата Богоматер" от 1794 г., "Спас Нерукотворный" от 17 в. и др.

"Вашата помощ е голямо патриотично дело. Вие бихте могли да похарчите парите за нещо друго, например за развитието на бизнеса, а вие избрахте да върнете в Русия не само сакрални ценности, но и културни - произведения на изкуството", благодари министърът на културата на РФ Александър Авдеев (бивш посланик на Русия в България - б. р.) на дарителя. Самият министър е придружавал руския милионер на някои от неговите пътувания в чужбина в търсене на иконите.

Архим. Тихон Шевкунов, секретар на Патриаршеския съвет за култура, благодари от името на Църквата за безценното дарение. "Сега тези икони ще станат това, за което са създадени - част от молитвената традиция на православната църква, хората ще могат да ги гледат и да се молят пред тях", каза той.

Александър Авдеев подкрепи законопроект миналия ноември, който предвижда връщането на религиозната собственост на Църквата, отнета от държавата след Революцията. Законът се фокусира предимно върху недвижимите имоти, но има известни притеснения,  че руската Църква ще си поиска обратно всички икони, които днес се намират в музеите.

1_63.jpgПрез 2009 г. държавният музей в Санкт Петербург се съгласи да отпусне безценна икона от XIV век на църква, построена от Сергей Шмаков. На нея е изобразена св. Богородица с младенеца и е позната като „Торопецка Богородица”. Заемането е удължавано няколко пъти, провокирайки остри критики сред медиите и музейните власти. На церемонията през октомври Шмаков обяви, че иконата ще бъде изпратена за поне една година в манастира в Торопец, Тверска област, откъдето и произхожда. Въпреки това иконата ще остане държавна собственост.

Сергей Шмаков е платил за специална климатична капсула с двойно покритие, която предпазва иконата по времето, когато тя се намираше църквата, построена от него –  „Св. Александър Невски”. Освен че регулира влажността и температурата на въздуха, капсулата предпазва иконата срещу вандализъм. Подобна капсула ще бъде изградена и за манастира в Торопец, където ще бъде изложена иконата. По времето, когато тя беше изложена в църквата, хиляди православни християни са имали възможността да я почетат. Преди това тя не е била излагана в руски музей поради опасения за сигурността й.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a9wu 

Разпространяване на статията: