Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)
1_13.jpgПапа Бенедикт XVI завърши своята четиридневна визита в Германия, отслужвайки меса във Фрайбург. В този град на 24 септември той се срещна и с представители на православните и ориенталски църкви в Германия, като отправи към тях следното обръщение:

“Ваши високопреосвещенства, Ваши превъзходителства,

Уважаеми представители на православните и ориенталските  църкви!

Изключително се радвам, че сме се събрали днес тук. Вашето присъствие направи възможна тази приятелска среща, за което благодаря от сърце на всички Ви.

Отправям специална благодарност към митрополит Августин за неговите думи, които изпълват с  доверие. Категорично потвърждавам пред Вас онова, което съм заявявал по други поводи: сред християнските църкви и общности православието стои най-близо до нас в богословско отношение; католици и православни имат същата структура като древната Църква.

Затова можем да се надяваме, че не е далеч денят, в който ще можем отново съвместно да участваме в Евхаристията.

Католическата църква следи с интерес и симпатия развитието на православните енории в Западна Европа, които се увеличиха чувствително през последните десетилетия. Днес в Германия живеят 1,6 млн православни и ориенталски християни. Те се превърнаха в неделима част от обществото, чрез която богатството от християнски култури и християнска вяра в Европа получава нов живот.

Приветствам засилването на всеправославното сътрудничество, което през последните години отбелязва съществени успехи. Възникването на епископски конференции на православните църкви от диаспората е знак, че се заздравяват връзките вътре в православната общност. Радостен съм, че и в Германия бе направена подобна крачка през изминалата година. Да се надяваме, че опитът, който се трупа в тези епископски конференции, ще сплоти православните църкви и ще насърчи бъдещите усилия за свикване на всеправославен събор.

След като станах професор в Бон и особено докато бях архиепископ на Мюнхен и Фрайзинг, се сприятелих с представители на православните църкви, благодарение на което опознавах и обиквах все по-дълбоко православието.

Пак тогава започна  работата на общата съвместната комисия между Епископската конференция в Германия и православните църкви. Със своите документи, третиращи въпроси от областта на пастирското богословие, комисията неизменно насърчава взаимното разбирателство и допринася за заздравяване и разширяване на връзките между православни и католици в Германия.

Не по-малко важно е да продължи работата по изясняване на богословските различия, защото преодоляването им е необходимо условие за възстановяване на пълно единство, за което отправяме надежди и молитви.

На първо място  трябва да продължим усилията за правилно разбиране на въпроса за примата. Като плодотворен импулс в тази посока може да ни послужи идеята за разграничение между същност и форма на упражняване на примата, изложена от папа Йоан Павел II в енцикликата Ut unum sint (N. 95).

С благодарност споменавам работата на Смесената международна комисия за богословски диалог между католическата църква и източно-православните църкви. Радостен съм, Ваши високопреосвещенства и представители на ориенталските църкви, да срещна във Ваше лице представители на онези църкви, които вземат участие в този диалог. Резултатите, постигнати в този диалог, ще задълбочат взаимното разбирателство и сближаването едни към други.

В нашето съвремие, когато мнозина се опитват да “освободят”  обществения живот от Бог, християнските църкви, – и сред тях особено православните и ориенталските християни – стъпвайки върху вярата в единия Бог и Отец на всички човеци, вървят ръка за ръка по пътя на мирното свидетелство за разбирателство и обединение на народите.

Те неотклонно поставят чудото на Божието Въ-човечаване в центъра на Благовестието. Понеже си дават сметка, че човешкото достойнство има основанието си в Него, тяхна обща кауза е защитата на човешкия живот от зачатието до естествената смърт.

Вярата в Бог, в Твореца на живота, както и безусловната убеденост, че е ненакърнимо достойнството на всеки човек, окуражават вярващите християни остро да се противопоставят срещу всеки вид манипулативно и селективно посегателство над човешкия живот.

Познавайки високата стойност на брака и семейството, сме твърдо решени да предпазваме от изопачаване целостта и уникалността на брака между мъжа и жената.

Съпричастността на християните, в т. ч. на мнозина православни и ориенталски християни, е ценен  принос за изграждане на устойчиво общество, отдаващо на човешката личност дължимото уважение.

Накрай нека обърнем поглед към Мария, към Одигитрия -  “Пътеводителката”, почитана и на Запад като “Нашата Госпожа по пътя”.

Всесвятата Троица подари на човечеството Девата-Майка Мария, за да направлява с молитвеното си застъпничество нас човеците през всички времена и да ни указва пътя към съвършенството. На нея възлагаме надеждите и стремежите си за все по-съкровено съвместно общение в Христос за слава и чест на Неговото Име. Бог да ви благослови всички!”.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kd36 

Разпространяване на статията: