Мобилно меню

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)
Първите коментари в руските медии относно решенията на срещата на предстоятелите на "първенствуващите" църкви в Истанбул, която се проведе от 1 до 3 септември, са фокусирани върху последната точка от комюникето, която гласи: "Във връзка с неотдавнашните събития в пространството на Православната църква съборът подчертава необходимостта всички православни църкви да уважават и спазват строго географските граници на своята юрисдикция, както те са определени от св. канони и техните учредителни томоси". 

В руските медии изричното споменаване на каноническите граници, утвърдени от томосите, се тълкува като намек за непризнаване на статута на Украинската православна църква (Московска патриаршия) в качеството й на "неотделима част" от Московска патриаршия. Според томоса от 1589 г., с който е учредена Московската патриаршия, в нейните канонически граници не влиза Украйна. От друга страна, в томоса за автокефалията на Православната църква в Полша, издаден през 1924 г., Константинополската патриаршия констатира, че никога не се е отказвала по официален начин от своята юрисдикция над Киевската митрополия.

Според други, най-важният резултат от срещата е самата поява на нова "пентархия", която ще претендира да играе важна роля в отношенията между Истанбул и Москва.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kd39 

Разпространяване на статията: