Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (39 Votes)

Vartolomei.jpgКонстантинополският Вселенски патриарх Вартоломей е духовен лидер с международна позиция – това заявиха от Държавния департамент на САЩ. В писмено изявление на американското ведомство се посочва, че САЩ признават вселенския статут на Патриаршията в Истанбул и подкрепят усилията на Вселенския патриарх за откриване на богословското училище на о-в Халки.

От Държавния департамент подчертават, че в доклада за свободата на религиите на САЩ за 2005 г. се обръща внимание на ограниченията в свободата на вероизповеданията в Турция. Също така се посочва, че въпросът за признаването на вселенския статут на Патриаршията и въпросът с богословското училище е бил поставен на срещата между американския президент Джордж Буш и турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, състояла се през юни тази година, отбелязва медията.

* Източник: FOCUS

Бел. ред.: В тази връзка трябва да се каже, че независимо какво точно признава Държавният департамент на САЩ, т. е. тяхното външно министерство, и как то се превежда на български, Константинополският патриарх практически няма „вселенски“ статут, а титулуването му като такъв е повече почетно и е отглас от времената на Византийската империя, като патриарх на Константинопол – Новия Рим.

Днес пълната и несподеляна от други църкви юрисдикция на патриарха е на територията на Република Турция и в някои части на Гърция, които исторически са останали извън юрисдикцията на Гръцката църква.

Отговорността на Константинополския патриарх за всички християни извън териториите (юрисдикциите) на поместните (англ. Local Churches, до голяма степен национални) православни църкви е канонически формулирана на Четвъртия вселенски събор в Халкидон, проведен през 451 г., което е една от причините за обособяването на монофизитските църкви от вселенското православие.

Днес вселенският статут на Константинополския патриарх се признава от гръкоезичните църкви (Атина, Александрия, Йерусалим, Кипър, сега и Албания), докато останалите поместни православни църкви имат свои епископи и църковни общини в традиционно неправославните страни и континенти.

Това, което Константинополският патриарх ползва, е предимство по чест – като пръв сред равни, но не и по власт.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3axh6 

Разпространяване на статията: