Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (32 Votes)
Chaillot_Vie_et_spiritualit__233__des_Eglises_orthodoxes_orientales.jpg«Живот и духовност на Ориенталските православни църкви от сирийската, арменската, коптската и етиопската традиции» - така е озаглавена новата книга на Кристин Шайо, публикувана в елитното френско издателство «Серф», специализирано в издаването на литература с християнска тематика.

Авторката е  православна християнка от швейцарски произход. През 2009 г. тя публикува книгата «Православната църква в Източна Европа през XX век», където има статия и за Българската църква, написана от покойния проф. Тодор Събев. Сегашната книга е продължение на  «История на Православната църква в Западна Европа през XX век», публикувана през 2005 г. Плодове на нейния творчески труд са също така и много книги за живота и духовността на Ориенталските (дохалкидонски) православни църкви, някои от които са преведени на арабски, амхарски (официален език в многоезична Етиопия – б. р.) и руски. Настоящата й книга е един своеобразен синтез на публикации, голяма част от които вече съществуват на английски език. Тази година се очаква преводът на книгата на руски език.

Ето как отец проф. Борис Бобринской, почетен декан на Православния богословски институт "Св. Сергий" в Париж, представя труда на Кристин Шайо: «Ориенталските православни християни, носители на сирийската, арменската, коптската и етиопската традиции са живи свидетели на едно много древно християнство. Месопотамия е била люлка на сирийските християни, които практикуват до ден-днешен език, сроден на арамейския, който е говорил и Спасителят. Арменците са първите, които са създали християнскa държава - царство в началото на четвърти век. Коптските християни са разпространявали Евангелието в Египет още от времето на св. апостол и евангелист Марк. Що се отнася до етиопците, административно подчинени на Коптската църква до средата на ХХ век, те са просвещавали своя  регион още от четвърти век. Тази книга  може да бъде полезна и за междухристиянския диалог, както и за междурелигиозния диалог, особено с мюсюлманите. Настоящата книга ни позволява да открием именно тази дълбока и животворна духовност на ориенталските православни църкви.»


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ax6h 

Разпространяване на статията: