Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (38 Votes)
На 23 октомври светата ни Църква празнува паметта на свети апостол Яков, брат Господен. По този повод българи от град Регенсбург и околностите му се събраха в нашата църква в града. Те почетоха светия апостол с молитви по време на светата Яковова литургия, която беше отслужена от о. иконом Виктор Иванов-Цимер, обгрижващ областите Oberbayern (Горна Бавария), Niederbayern (Долна Бавария) и Oberpfalz (Горен Пфалц) - територия голяма, като България. Самата литургия се извършва съвсем рядко и на много малко места. В деня на св. апостол Яков тази литургия се служи на гроба на светия апостол в Йерусалим веднъж в годината. Текстът й е издаден у нас и на църковнославянски език, но свещениците избягват да я служат, понеже молитвите в нея не са обичайните и искат повече усилия, а и нейната продължителност е поне двойна. Така и днес тя продължи почти 3 часа, но хората изпитаха красотата и силата на древните молитви съпътстващи литургията – молитви, които са преминали през океана на времето, за да ни засвидетелстват силата на живия Бог.

По време на изнесената от отец Виктор проповед за празника той запозна присъстващите с живота и делото на свети апостол Яков. Той се нарича брат Господен, защото според някои древни църковни писатели е бил син на Йосиф, обручника на св. Богородица, от неговия предишен брак. Яков бил наричан още Малки, защото принадлежал към числото на седемдесетте апостоли. Бил наричан още и Праведни заради праведния живот, който водел. Св. апостол Яков е и първият епископ на Йерусалимската църква. Той е автор и на първото от седемте съборни послания в Новия Завет на светата Библия. Според преданието при бягството на св. семейство в Египет (Йосиф със светата Дева и Младенеца Христос) Яков бил с тях. По-късно като Йерусалимски епископ под негово ръководство е свикан и проведен първият в историята на Христовата църква събор, наречен Апостолски събор, през 51 г. след раждането на Спасителя. По негов образец били свиквани и продължават да се свикват събори и до днес, където архиереите на Църквата се съвещават и взимат решения за вярата и делата. Св. апостол Яков е и авторът на първата литургия, която затова носи и неговото име: Яковова литургия. Въз основата на тази литургия по-късно са формирали литургиите си св. Василий Велики и св. Йоан Златоуст. Това е единствената „жива“ литургия, достигнала и все още в богослужебна употреба и доднес. На 66-годишна възраст св. апостол Яков бил предаден на мъченическа смърт в Йерусалим, в 63 година от Рождество Христово.

Преди няколко години отец Виктор с благословията на Тивериополски епископ Тихон, тогава викарий в Западна Европа, издири и събра текста на Якововата литургия за богослужебна употреба в Западно- и Средноевропейската епархия на Българската православна Църква. Оттогава тази литургия намери дом и се служи и в църквите ни извън пределите на Родината.

След светата Яковова литургия отец Виктор представи на събралите се християни в Регенсбург г-н Йордан Пашев, който изявява желание да посвети живота си в служба Богу при светия олтар, като приеме сан в Българската православна църква.

о. Виктор и Йордан ПашевЙ. Пашев е сериозен и амбициозен млад човек, на когото може да се разчита, той се включва активно в църковния живот на енорията в гр. Регенсбург и е ревностен християнин. От 1994 учи богословие в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, през 2001 г. завършва и специалност иконопис в Православния богословски факултет на Великотърновския университет “Св. Кирил и Методий”. Семеен е, съпругата му Пенка Пашева е завършила Художествената академия в София, имат дъшеря, която се казва Дана.

Кандидатът за приемане на свещенически сан Йордан Пашев е повече от десет години в Германия, той изкарва насъщния хляб за себе си и семейството, като реставрира църкви и манастири, специализирал е реставрация и църковно изкуство при Херберт Айхнер в гр. Айхщет, Германия. Владее немски, руски, испански и английски език.

Духовната радост в епархията ни е голяма, че има достойни кандидати с желание да отдадат живота си в служба на Бога и светия олтар, да приемат духовен сан в Българската православна църква, като имат и необходимото образoвание за това.

На края на службата отец Виктор поздрави присъстващите с празника и отправи сърдечни молитви към светия апостол и брат Господен за благополучие на българския народ в България и извън пределите й, да ни помага и ни придружава през всички дни на живота ни!

Беше изпято многолетствие за Българския патриарх Максим, за митрополит Симеон, за българския народ и за всички присъстващи.

Честит празник и на многая лета - здраве и спасение, и във всяко добро дело успехи!

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aaru 

Разпространяване на статията: