Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
1_45.jpgКипърският президент Димитрис Христофиас призова Църквата в Кипър да прояви отговорност в условията на тежката икономическа криза и да изплати 163 милиона евро закъснели плащания по данъчно облагане на недвижима собственост от 1981 г. Той призова архиереите към сериозен диалог и изчистване на натрупаните задължения. Според главния ревизор на страната още в края на 2008 г. Кипърската архиепископия е дължала 163 милиона евро, като в тази сума влизат и наказателните лихви на неплатените налози за собственост, както и данък печалба.

Кипърският архиепископ Хризостом обаче категорично отхвърля обвиненията за наличие на неплатени данъци. Според архиепископ Хризостом Църквата винаги е била изряден платец: "Ние обаче отказваме да платим данъци върху недвимижимост, която не носи приходи. Дори и Конституцията да променят, пак няма да получат тези пари, защото промяната няма да важи със задна дата, а ние сме заявили, че отказваме да платим тези данъци".

По конституция Църквата не е освободена от плащането на данъци, но в закона са заложени положения, които не позволяват на държавата да застави архиепископията да ги плати. В закона е записано, че плащането на данъците може да става само при писменото съгласие на съответните църковни власти. В тази връзка Църквата винаги е била изряден платец, но отказва да плаща данък върху недвижимост без икономическа дейност.

Кипърската архиепископия се явява една от най-богатите поместни църкви в православния свят. Освен големите земеделски площи, които се намират под нейно управление, Църквата контролира и няколко банки, пивоварни, завод за производство на безалкохолни и спиртни напитки и др. Неотдавна Архиепископията инициира подписването на споразумение с държавата относно налоговото й облагане, в което не влиза облагане на недвижимостта, която не носи приходи, както и респ. изплащане на стари задължения по тези имоти.

Този спор между Църква и държава продължава в Кипър вече много години, а направените опити да бъде урегулиран конфликтът не са довели до резултат. Според архиепископ Хризостом твърде много се спекулира със средствата, които държавата изплаща на Църквата за покриване на част от разходите по заплатите на клириците. "През 1971 г. приснопаметният архиепископ Макарий даде толкова много земя на държавата - близо 25 хиляди хектара, с които можеше да построи 10 хотела и да му остават още средства..."

„Църквата няма да плати тези средства. Ние не се страхуваме от съд, защото не сме крадци”, това е заявил архиепископ Хризостом ІІ във връзка с последната налогова криза. В допълнение архиепископът е казал, че независимо от изхода на делото в съда (в случай, че се стигне до такова) Църквата няма да плати, защото Конституцията ни дава това право. Но ако Архиепископията спечели, държавата ще трябва да се откаже веднъж завинаги от тези си претенции".


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aakx 

Разпространяване на статията: