Мобилно меню

4.9259259259259 1 1 1 1 1 Rating 4.93 (54 Votes)

На 1 ноември всяка година Българската православна църковна община „Св. Йоан Рилски“ във Виена отбелязва своя годишен празник. Тя е основана преди тридесет и осем години с пръв свещеник проф. протопрезвитер Николай Шиваров. Тогава празникът наистина е бил на 1 ноември (по стария църковен календар, сменен през м. декември 1968 г.). Сега празнуването продължава да се провежда на 1 ноември, но не от старостилни уклони, а понеже 1 ноември е официален празник в Австрия и така всички работещи сънародници могат да дойдат в храма на този ден, празника на обичния покровител – св. Йоан Рилски.

По данни на МВнР от май 2005 г. в Австрия има вече над тридесет и пет хиляди българи. През последните петнадесет години българската общност се е увеличила близо седем пъти, а духовното обгрижване е останало на същото равнище: една малка църква във Виена, която отдавна е вече тясна и малка, и двама свещеници – о. Ерих и о. Иван. Това е основната причина, която ни принуди да мислим за строеж на нова църква във Виена и да молим да ни бъде изпратен още един свещеник.

Отправената от нас молба до виенския кмет за определяне на подходящо място в австрийската столица за строеж на нова и голяма българска църква получи положителен отговор. Идеята стартира официално след празничната служба на 1 ноември т. г. На специална маса е кутията за дарения, а отляво и отдясно на кутията е поставена молитва на български и немски език за успех в благородното дело. Над нея е иконата на св. Йоан Рилски, благославящ проекта и дарителите. Отправената пък молба до Негово Светейшество Българския патриарх Максим и до Св. Синод получи също положителен отговор и ни беше изпратен о. Антоний Найденов, който до 31.10.2005 г. служеше в Партиаршеската катедрала, ставропигиалния храм-паметник „Св. Александър Невски“ в София.

И още един положителен отговор от страна на българската държава: българският посланик във Виена г-н Ради Найденов предостави за новия свещеник жилище в посолствения жилищен блок. Голяма е благодарността ни към Светейшия Български патриарх Максим, към виенския кмет д-р Михаел Хойпл и към българския посланик г-н Ради Найденов за всичко сторено за църквата ни.

Мъдро са постъпили основателите на църковната ни община преди тридесет и осем години, като са определили за неин празник 1 ноември. Защото Римокатолическата църква е посветила този ден на всички покойници и той е официален празник в Австрия. Така всеки сънародник, който има желание, би могъл да посети празничната служба.

Тази година Господ и св. Йоан Рилски ни изпратиха не само много вярващи на службата, но и плеада свещеници и иподякони. В съслужението участваха о. доц. д-р Александър Лапин (Православна църква на Чехия и Словакия), о. Николай Андонов (от новооснованата БПЦО в столицата на Словакия – Братислава), новият ни свещеник о. Антоний Найденов, о. Ерих Холаубек, о. Иван Петкин, както и иподяконите Вилхелм Фалтер, Франц Хохлойтнер, Димитър Николов и Димитър Стоянов. Голяма чест за църквата ни беше молитвеното съучастие на българския посланик във Виена г-н Найденов, пълномощния министър Пламен Бунзин, високопреподобния прелат проф. д-р Раймунд Валтенбергер, правителствения съветник проф. д-р Йохан Крамер, проф. д-р Андреас Шварц, проф. д-р Искра Шварц, директорката на Българския изследователски институт в Австрия г-жа Антоанета Чолакова и други видни личности. Църковният хор, който в последно време се състои от петнадесетина вдъхновени млади хора, пя така възторжено, че след службата бяхме питани дали нямаме записи от хора, за да си купят и го слушат отново.

В краткото си поздравително слово енорийският свещеник обяви стартирането на идеята за строеж на българска църква във Виена. Благодари на досегашните и бъдещите дарители, на Светейшия Български патриарх и Св. Синод, на българския посланик, на съслужещите отци и иподякони, на хористите и солиста, на сем. Николай и Мелита Пчеларови – за подарената на храма картина от известния австрийски художник Даалингер. Показателен знак от страна на официалните австрийски власти е изпратеното дарение от кметицата на Четвърти виенски район г-жа Сузанне Райнхард за строежа на църквата, за което свещеникът специално благодари.

Приношенията за общата панихида не можеха да се съберат на предложените маси.

Седмица преди 1 ноември бяхме получили и поръчаните през лятото при епархийската управа църковни календари за 2006 г., с които мнозина вярващи се сдобиха.

На братската среща след богослужбите енорийският свещеник поднесе на посл. Найденов, в знак на внимание, икона на св. архангел Михаил. Една икона остана неподнесена – на св. мъченици Галактион и Епистима. Тя беше приготвена за временно управляващия епархията Старозагорски митрополит Галактион, но междувременно Св. Синод прие молбата на митр. Симеон да се върне на поста си и митр. Галактион не можа да присъства на нашия празник.

Отбелязаният с голяма радост и въодушевление празник на Българската ни православна църковна община „Св. Йоан Рилски“ във Виена показа отново, че няма нищо по-полезно от това държава и църква да работят заедно.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a3yf 

Разпространяване на статията: