Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
2_1.jpgОт 31 август до 10 септември се проведе Осмата православно-краеведска експедиция на учениците от Неделното училище при православния храм "Св. Св. Кирил и Методий" в град Бургас. Идеята за православно-краеведската дейност на младите хора е реализирана от д-р Вида Буковинова, ставрофорен иконом д-р Захарий Дечев и преподавателката по история г-жа Милка Бихлюмова. За втора поредна година участниците в нея обследват китното странджанско село Близнак. В продължение на единадесет дни екипите разговаряха с жителите на селото, записваха и обработваха събраната информация за бита, обичаите и нравите на местните жители. Огромният по обем материал тепърва подлежи на анализ и редакция, а след което информацията ще бъде издадена във втория том на поредицата, описваща историята и традициите на странджанското село.

1_12.jpg
Наред с напрегнатата изследователска си работа, членовете на групата отделяха време и за възраждане на богослужебния живот в местния храм. Ежедневно имаше сутрешна и вечерна служби, провеждани от отец Захарий Дечев. С тържествена света литургия бе отбелязан храмовият празник на местната църква на 8 септември, Рождество Богородично. В селото бяха извършени свето кръщене, осветени бяха домове и се отслужиха панихиди за покойниците в местното гробище.

Резултатите от работата през деня бяха анализирани на вечерния лагерен огън на експедицията. Всяка вечер около него, в двора на кметството, се събираха както младите хора и ръководството на групата, така и местните жители. Наред с обсъжданего на изследователското ежедневие, край огъня се вихреха кръшни български хора, на които се хващаха и стари, и млади. По традиция от предишната година, хорото в Близнак винаги се води от българското знаме.

В последната експедиционна вечер членовете на групата обобщиха постигнатото и горещо благодариха на своите домакини, отворили за тях спомените, сърцата и домовете си. От своя страна възрастните хора изразиха радостта си, че за няколко дни село Близнак
се е превърнало в "центъра на Странджа", споделиха вълнението си от ожививлението в селото им и съжалението си, че тези дни са изтекли така неусетно. И домакини, и гости изказаха желанието си да се срещнат отново по време на следващата експедиция.

Към експедицията се присъединиха и главният секретар на Тракийския университет в Стара Загора - доц. Цонка Каснакова, представител на Историческия музей в Малко Търново Димитрина Забирова и преподавателите по български език и литература Емилия Решовска от СОУ "Константин Преславски" - Бургас и Нейко Решовски от ПГТ "Проф. Д-р Асен Златаров", Бургас и монахиня Ксения. Експедицията се проведе благодарение на подкрепата и съдействието на община Малко Търново, а част от техническото обезпечаване бе осигурено от ПГТ "Проф. Д-р Асен Златаров", Бургас, чиято директорка - г-жа Златка Далева предостави за пореден път къщата си в селото за нуждите на част от участниците.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k93q 

Разпространяване на статията: