Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
Тихвинска св. БогородицаТрите чудотворни икони с образа на Св. Богородица от киевски манастири ще гостуват в Бургас на 9, 10 и 11 септември. Те ще бъдат посрещнати в 15.00 часа на 9 септември в Катедралния храм „Св. Св. Кирил и Методий”, където ще останат за поклонение до 15.00 часа на 11 септември. По време на престоя им гражданите и гостите на града ще могат да отправят пред тях своите молитви към Божията майка.

Това са иконите Ефеската (Корсунска) „Св. Богородица”, Богородица „Услишителница” и Тихвинската „Св. Богородица”. Те ще бъдат придружавани от 8 монаси, водени от игумена на Тихвинския манастир в Киев архимандрит Дамян. Заедно с трите икони пристигат и светите мощи на св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалена, св. великомъченица Христина и др. Божии угодници.

Преди чудотворните икони да пристигнат  в Бургас, те ще бъдат изложени в поморийския храм „Преображение Господне” и храма „Св. Успение Богородично” в Несебър. След престоя си в храм „Св. Св. Кирил и Методий” светите изображения ще посетят и Силистра.

Ефеската Богородица изобразява Умиление – прегръдката между Богородица и Иисус. Тя е пренесена от Гърция през 1162 г., когато полската княгиня Ефросина измолва от гръцкия император и патриарха иконата на Богородица от Ефес и я поставя в построения от нея храм на Всемилостивото Спасение в Полша. През 1239 г. княз Александър Невски се оженил в гр. Торопец за дъщерята на полския княз Брячислав, която пренесла иконата от Полша в Торопецката църква.

Иконата на Тихвинската Богородица е от иконографския тип "Пътеводителка", който според приданието е дело на евангелист Лука. На тази чудотворна икона се приписва спасението на Тихвинския манастир от шведите през 1614 година. И днес руснаците вярват, че тази икона пази северните предели на Русия. По време на Втората световна война иконата е изнесена от Русия от отец Йоан Гарклав, който емигрира в Чикаго. В завещанието си той пише, че иска иконата на бъде върната в Русия само при пълното възстановяване на светата Тихвинска обител. Манастирът е бил върнат на Църквата през 1995 г., а църквата е възстановена и осветена. През 2004 г. чудотворната икона се връща в Успенския Тихвински мъжки манастир.

Третата икона на Богородица „Услишителница” е наречена така, защото чува молитвите на хората, прерисувана е от стенопис в Зографския манастир.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33fur 

Разпространяване на статията: