Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (20 Votes)
1_64.jpgВ сградата на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се проведе поредната дискусия върху духовното наследство на прот. Георги Флоровски на тема „Има ли християнска философия?” Водещи дискусията бяха проф. дфн Георги Каприев, доц. д-р Иван Христов и гл. ас. д-р Павел Павлов.

За прот. Георги Флоровски несъмнено има християнска философия, но за разлика от Етиен Жилсон (типичен представител на западната традиция), който определя, че тя се занимава само с въпроса за творението, православният мислител смята, че тя разтълкува християнската догматика. Дори може да се смята, че в Православното предание самите догмати са формулирани на базата на дълбокото познаване на философската традиция и понятия. А и самият преп. Максим Изповедник стъпва в своите прозрения върху понятието „християнска философия”.
Творчеството на светите отци, според дискутиращите, е свидетелство за това, че философстващите християни се съобразяват с принципите на философията, наследени като устойчива традиция. Догматът е базата за християнското философстване. Дискутиращите стигнаха до извода, че отец Флоровски отделя изключително внимание на Халкидонското вероопределение, в което е потвърден опитът за абсолютното различие между Творец и творение. Този опит на Църквата провокира отец Георги да разсъждава, че именно този догмат поставя разума в екстремна ситуация.

Във връзка с горната тема се засегна въпросът за постепенното понижаване на образователното ниво в Църквата. За този процес отец Георги Флоровски алармира още в средата на ХХ век. Според него той обезличава църковната мисъл и наука. Логично дойде въпросът за новите преводи на български език на светоотечески съчинения. Повечето от тях за съжаление се превеждат през втори и трети език от хора, които не познават православния догмат. Така те загубват много от първоначалния си смисъл. Засегна се въпросът за руската религиозна философия от края на ХІХ и началота на ХХ век, която без съмнение е интересно явление, но води и до залитания и увлечения към западни модели, които са вън от православното предание.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33h4q 

Разпространяване на статията: