Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
1_15.jpg„Чешкият” или по-точно Пражки период на отец Георги Флоровски (1922-1926 г.) беше тема на проведената вчера, 18 февруари, в Богословския факултет на СУ трета среща-разговор, посветена на паметта на изтъкнатия духовник и богослов. Промяната в първоначалната програма (отначало под тази дата беше обявена Кръгла маса на тема „Богословският метод на отец Георги Флоровски”) беше предизвикана от желанието на групата преподаватели от Богословския факултет, посетили наскоро Прага, и най-вече на техния водач и главен инициатор на честванията на отец Флоровски в България, гл. ас. д-р Павел Павлов, да бъде запозната аудиторията с емигрантския път на отец Георги след напускането на България в края на декември 1921 г. и до заминаването му за Париж през септември 1926 г. По този начин в биографично отношение беше покрит целият ранен период от неговия живот до постъпването му като преподавател по Патрология в Православния богословски институт „Св. Сергий” в Париж.
Като най-важни моменти от престоя на отец Флоровски в Париж бяха очертани неговите контакти със знакови фигури от средите на руската емиграция като Николай Лоски, прочутия Пьотр Струве, бъдещия протойерей Василий Зенковски и, разбира се, отец Сергий Булгаков и Павел Новгородцев – той е първият, подал ръка на младия Георги Флоровски в професионален план, определяйки го за свой асистент по дисциплината История на философията на правото в основания от него Руски юридически факултет на Пражкия университет. Важна част от живота на отец Флоровски в Прага е участието му в учредяването и дейността на православното братство „Св. София”. В Пражкия си период той преподава още и история на руската литература, като през същия период е утвърден в званието "частен доцент".

Разказът за Пражкия период беше илюстриран с много снимков материал от местата, които младият Георги Флоровски е обитавал в Прага, както и въобще от места, свързани с живота на руската емиграция в този град.

Любопитна подробност от третата среща-разговор, посветена на отец Флоровски, беше завишаването на броя на присъстващите преподаватели от Богословския факултет в София за сметка на техните студенти и дори лекият превес на първите спрямо вторите! На тази среща присъстваха професорите Славчо Вълчанов и Иван Желев, доценти и асистенти от СУ, както и ст. н. с. І ст. Нина Димитрова от Института по философия на БАН, която беше един от водещите на втората среща-разговор от 4 февруари. Следващата дата от честванията е 4 март, когато се очаква да се проведе отложената от вчера Кръгла маса с водещи деканите на богословските факултети на СУ „Св. Климент Охридски” и ВТУ „Св. Кирил и Методий”.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/334c4 

Разпространяване на статията: