Кметът на Район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев изрази учудване и разочарование от официалната позиция на Софийска св. митрополия, публикувана по повод негов апел за ускоряване на процеса по довършването на храма „Св. Пимен Зографски“.
В отговор на опровержението от страна на митрополията, Георгиев заявява, че неговата намеса е била единствено в интерес на бързото усвояване на отпуснатите от Столична община средства и навременното приключване на строителството. По думите му строежът на първата църква в района е започнал „от гола поляна“ именно по време на двата му мандата, а благодарение на лични контакти и авторитет е успял да осигури дарения за над 1.4 млн лв.
През 2024 г. пък кметът е внесъл доклад в Столичния общински съвет за отпускане на допълнително финансиране, което е било одобрено с пълно политическо съгласие.
Георгиев разказва, че е провел редица срещи с църковното настоятелство – юридическия отговорник за строежа, а впоследствие и с представители на митрополията. На тези срещи са били представени три оферти от различни фирми, събрани от настоятелството, като предложението на фирмата „Дока строй“ е било най-изгодно като цена и срокове. Той подчертава, че става дума само за офертни предложения, без подписани договори или поети ангажименти.
Кметът е настоявал средствата да бъдат преведени на църковното настоятелство, за да се избегне блокиране на дейностите и загуба на време в подходящия строителен сезон. Той категорично отхвърля твърденията за оказван натиск и изразява увереност, че целите му с митрополията са общи.
„С учудване прочетох опровержението на реалните факти към момента, които изложих преди дни, предизвикано от необяснимото и ненужно за мен забавяне от няколко месеца и липсата на достатъчно категорична комуникация по темата“ – заявява Георгиев. Той завършва с апел за продължаване на съвместната работа по храма „в дух на разбирателство, взаимно уважение, активна комуникация и експедитивност“, подчертавайки, че общината ще продължи да помага за реализирането на това свято дело.













