Мобилно меню

4.7906976744186 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (43 Votes)

1642990Кметът на столичния квартал „Изгрев“ Делян Георгиев съобщи, че Софийска митрополия вече четири месеца задържа преведените от Столична община 1.5 млн лв. за довършването на храм „Св. Пимен Зографски“ в кв. „Изток“. Повод за изявлението му е разбиването от вандали на прозореца на неделното училище към недовършения храм, а причината – че летният период скоро ще бъде към края си, а администрацията на Софийска митрополия без обяснения не изпраща средствата към храма, за който са отпуснати. Кметът е озадачен от липсата на адекватна комуникация с администрацията на Софийска митрополия и твърди, че всичките му опити по установения ред за общуване между институции не са дали резултат. Изпратил е писмо и до патр. Даниил, който е Софийски митрополит, с което да го запознае с проблема, но досега и на него няма отговор.

Първата копка на църквата беше направена от Белоградчишки епископ Поликарп през 2019 г. Още на следващата година Столична община отпусна 50 000 лв. През 2024 г. кметът на „Изгрев“ внася доклад в Столичния общински съвет за финансиране на довършителните работи. През март 2025 г. той с радост съобщи, че Столична община вече е превела сумата от 1.5 млн лв. за довършване на храма. Според приетия в БПЦ административен ред обаче всички целеви средства за храмовете постъпват първо в митрополиите, а оттам се препращат към конкретния храм. Оттогава досега обаче няма движение на тези средства и те остават в Софийска митрополия, а междувременно летните месеци, подходящи за строителни дейности отминаха.

В своята страница в Мета кметът Делян Георгиев пише:

„През месец юли 2024 г. Общинският съвет подкрепи моето искане за отпускане на 1 500 000 лв. от бюджета на града, за довършване на строителството на нашата църква. В края на месец април 2025 г. Столична община преведе сумата по сметката на Митрополията, която на свой ред трябваше да я предаде на църковното настоятелство, ангажирано със строителството на храма, както е по закон.

Към днешна дата, нито стотинка от бюджетните пари не е постъпила по сметката, без адекватно, колегиално и юридически обосновано обяснение от страна на бюрократите на Митрополията…

Летните месеци, подходящи за строителство, бързо „отлетяха“ и, вместо вече да сме на „финалната права“, ние тъпчем на едно място, напредвайки с незадоволителни темпове и рискувайки работата да спре, което ни отдалечава значително от физическото завършване и освещаване на църквата.

Апелирам, с цялото си уважение към Светата Митрополия, да не бъде ненужно бавен повече този градеж, за който бяха положени огромни усилия през последните години и чието завършване се очаква с нетърпение от над 40 000 жители на Район „Изгрев“ вече няколко десетилетия!

Редно е волята на дарителя – Столична община – да бъде изпълнена в цялост и максимално бързо, а всички ние заедно да положим усилия, както повеляват българската традиция и вяра, за да завършим и осветим храма за слава Божия, колкото се може по-скоро“.

Това не е единственият сигнал за проблеми във функционирането на администрацията на Софийска митрополия през последната година. Така се спират проекти за ремонти, строежи или други форми на развитие на храмове в столицата, но заради лоялността на свещениците не им се дава гласност.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dc8rc 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.