На днешното си заседание Св. Синод на БПЦ реши в епископски сан да бъде възведен архим. Василий (Савов), който понастоящем е председател на митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София. Той ще носи титлата Драговитийски епископ и след хиротонията ще стане игумен на Троянския манастир. Епископското ръкоположение ще се извърши на 6 юли т. г., неделя, в Патриаршеския храм-паметник „Св. Александър Невски“ от Негово Светейшество Българския патриарх Даниил заедно със синодните митрополити и с епископи на БПЦ.
Архим. Василий (със светски имена Васил Иванов Савов) е роден в Силистра, на 21 ноември 1984 г. Завършил е Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ и Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Монашеско пострижение приема на 5 април 2008 г. в митрополитския храм „Св. Николай“ в гр. Видин. На 29 юни, Петровден, с. г. е ръкоположен за йеродякон от Видински митрополит Дометиан в храма на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, а на 27 юли с. г. във видинския митрополитски храм е ръкоположен за йеромонах от Велички епископ Сионий. От 2010 до 2014 г. е игумен на Чипровския манастир „Св. Йоан Рилски“, а след това е зачислен към братството на ставропигиалната Троянска св. обител. През 2016-2017 г. по решение на Св. Синод е изпратен на специализация в Москва, в института Обща църковна аспирантура и докторантура „Св. Кирил и Методий“. От 2017 до 2024 г. е протосингел на Софийска епархия, а от юли 2024 г. до днес е председател на столичния храм „Св. Неделя“.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dc8ua
| Словото стана плът |
|---|













