Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)

/imG 9019С поклонническо пътуване до Дивотинския манастир „Света Троица“ приключиха курсовете по катехизис за възрастни в столичния храм „Покров Богородичен“. Инициативата е на председателя на храма прот. Георги Янъков. В поклонничеството се включиха участници от трите групи по катехизис, които посещаваха занятията през учебната година от октомври до юни под ръководството на учителите Вера Жекова, Златина Каравълчева и Полина Спирова, и свещениците Георги Янъков, Живко Лозанов и Тодор Стоянов. Към храма има още курсове за младежи в тийнейджърска възраст, както и по иконопис, дърворезба и църковно пеене.

Тази година занятията завършиха с пътуване до Дивотинския манастир, което се проведе с благословението на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил и със съдействието на Поклонническия център „Св. Йоан Рилски“ към Софийска митрополия, като беше финансирано от настоятелството на храма. Групата беше водена от прот. Георги Янъков и свещ. Тодор Стоянов.

Поклонниците бяха посрещнати от игуменката майка Касиана и сестрите – Йоана и Максима, както и от ефимерия на св. обител о. Йордан Божилов, който разказа за историята на двете манастирски църкви – „Света Троица“ и „Св. Седемдесет апостоли“ – и тяхното изписване и реставрация. О. Георги подари на майка Касиана подарък за спомен от поклонниците от „Покров Богородичен“ – настолно кандило. Християните имаха възможността да споделят със сестрите манастирската трапеза, след което д-р Каравълчева, една от преподавателките в курса по катехизис, изнесе беседа за зараждането на монашеството и на поклонничеството в ранната Църква.

/imG 8993Поклонниците имаха възможност да разговарят с игуменката по различни вълнуващи ги въпроси: как човек може да разбере дали има монашеско призвание, трудно ли е всекидневието в манастира, как се преодоляват неразбирателствата между християни и др.

Доскоро Дивотинският манастир „Света Троица“ се обитаваше от монаси. След като техният духовен наставник еп. Пахомий стана Видински митрополит, те заминаха за неговата епархия. Сега, с благословението на патр. Даниил, в манастира се преместиха сестрите, които обитаваха Раковишкия манастир във Видинска епархия.

В края на поклонническото пътуване участниците в курсовете по катехизис изразиха радостта си от възможността да посетят тази св. обител и да общуват с монахините. Ефимерият о. Йордан и една от монахините, които са свързани с дейностите на Енорийския център на храм „Покров Богородичен“ в миналото, се радваха да се видят със своите стари приятели.

Учебната година в Енорийския център завършва тази седмица, когато ще се проведат заключителните занимания. Те ще продължат отново след храмовия празник на 1 октомври.

Свещениците връчват на майка Касиана подаръка от името на поклонническата група:

/imG 8988

Беседата за монашеството в трапезарията на манастира:

 /imG 9005

О. Георги със сестринството на манастира:

/imG 9024

/imG 8994


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dc89u 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.