В навечерието на Рождество Христово Негово Светейшество Българският патриарх Даниил отправи свое обръщение по повод празника. В него предстоятелят на БПЦ говори за смисъла на Боговъплъщението: „Слава на Бога, който стана Човек, за да ни избави от греха, тлението и смъртта. Слава на Бога, който се смири, умали, унизи и ограничи, за да въздигне, възвиши, освободи и спаси човека“.
Негово Светейшество обяснява какво е това благоволение между човеците, за което пеят ангелите в нощта на Рождество Христово: това е благата воля да помагаме, да служим на Бога и ближния, да си прощаваме, да се каем и да преодоляваме егоизма си.
Българският патриарх говори и за небесния мир, който носи Христовото Рождество: „В днешните времена на войни, несигурност и страх за бъдещето, нашата едничка надежда и утеха е Господ Иисус Христос. Защото ние имаме Неговото обещание: „Аз съм с вас през всички дни до свършека на света“.
В обръщението на Негово Светейшество се казва още:
„На Бъдни вечер, в навечерието на Христовото Рождество, ние ясно виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас – да бъде с нас, сега и во веки! И Бог е с нас – такава е Неговата неизменна блага воля. Затова в Христовата Църква никой не е сам. Христос е с нас винаги и неизменно. Но нека и ние да бъдем с Него – с нашия Господ Бог и Спасител. Православната вяра не оставя човека на собствените му сили, а му дава смисъл и цел, дава му сили и кураж, за да преодолява с Божията помощ всяка трудност, всяка несгода, всяко изкушение. Нека Рождество Христово бъде началото на дълбока благодатна промяна в начина ни на мислене и живот, в отношенията ни към Бога и към нашите ближни!“.













