В дните преди Рождество Христово вратите на митрополиите се отвориха за учители и ученици. Коледните празници напомниха за вниманието, което учителите по Религия и техните ученици очакват от своите епархийски митрополити. Някои храмове посрещнаха коледари, в други деца помогнаха в подреждането на рождественската елха. Коледни благотворителни инициативи бяха организирани в църкви и културно-просветни центрове към митрополии (тук).
На 17 декември в салона на Софийска митрополия се състоя тричасов детски концерт, в който участваха хорът на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилско“ и детски хорове на ученици, изучаващи предмета Религия в общообразователните училища и неделните прицърковни школи на епархията. На проявата присъстваха Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, както и Браницки епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, Знеполски епископ Мелетий – ректор на Софийската духовна семинария, Ваня Найденова – главен експерт по Религия в МОН, и др.
По установена вече традиция в навечерието на Рождество Христово Русенски митрополит Наум посреща в сградата на митрополията деца от града заедно с техните учители, както и посещава детски градини и училища. На 16 декември второкласниците от ОУ „Иван Вазов“, изучаващи предмета Религия, заедно със своите учители – Росица Рачева и Джулия Ангелова – посетиха митр. Наум. Децата разказаха какво знаят за предстоящия празник и зададоха много въпроси на владиката, който с радост им отговори. Малките гости бяха впечатлени от обзавеждането и атмосферата в митрополитския дом и се зарадваха на подаръците, които митр. Наум им раздаде.
Два дни по-късно подаръци от владиката получиха и децата от група „Мечо Пух“ в Детска градина „Пинокио“ в Русе. Малчуганите представиха пред митр. Наум различни народни обичаи, свързани с Рождество Христово.
Още на 12 декември ученици от първи клас на ОУ „Иван Вазов“ в Русе, заедно със своите учители – Росица Рачева, Полина Радославова и Радостина Иванова, помогнаха в украсяването на коледната елха в катедралния храм „Света Троица“ в Русе. О. Алеко Рачев разказа на децата за предстоящия празник Рождество Христово, а след това им раздаде малки подърци.
Старозагорски митрополит Киприан посрещна на Игнажден в митрополитския дом деца и ученици, изучаващи Религия в престолния град на епархията. На гости на владиката бяха възпитаниците на СУ „Иван Вазов“. Те поздравиха архиерея със специално подготвена празнична програма. Митр. Киприан ги зарадва с книги и лакомства. Владиката благодари на директора на училището Динко Цвятков, както и на преподавателите по Религия за усилията, които полагат за християнската просвета в града.
Предишният ден, на 19 декември, Старозагорска митрополия стана домакин на награждаването на победителите в коледния конкурс за есе на тема „Рождество Христово – светлина и надежда за всички“. Отличените участници – Маргарет Андонова от ГПЧЕ „Ромен Ролан“, Пламена Стоянова от СУ „Иван Вазов“ и Кристиан Конов от ПГОХ „Райна Княгиня“ – получиха своите награди от митр. Киприан и зам.-кмета на Стара Загора Надежда Чакърова. Инициативата за конкурса е на митрополита, а се реализира в партньорство с Община Стара Загора.
Конкурсът предизвика голям интерес, като в него се включиха ученици от 8. до 12. клас от над десет населени места в България. Постъпиха петдесет и седем есета, вдъхновени от значението на Рождество Христово като символ на светлината и надеждата за всички. Специална награда беше присъдена на Никол Кокори от Неврокопската професионална гимназия „Димитър Талев“ в гр. Гоце Делчев. Всички участници получиха грамоти в знак на признание за труда и таланта си.
На 19 декември празничен концерт-спектакъл „В очакване на Рождество“ се проведе в залата на Народно читалище „Васил Левски 1904“ във Велинград, организиран от Центъра за професионално и личностно развитие (ЦПЛР) при Общински детски комплекс.
С благословението на Пловдивски митрополит Николай на празничното събитие присъства Белоградчишки епископ Поликарп – негов първи викарий, който се обърна към присъстващите с поздравително слово. Той благослови младите таланти, техните учители и родители и пожела на всички мир, благоволение и светли бъднини.
Концертът се проведе с финансовата подкрепа на митрополията и в него взеха участие ученици от школите по изкуство и други дейности на Центъра.













