На 22 и 23 ноември в София тържествено беше отбелязана стогодишнината от освещаването на Патриаршеската катедрала храм-паметник „Св. Александър Невски“.
По този повод беше огласено Патриаршеско и синодално послание, в което се посочва, че този исторически храм се отличава от останалите православни църкви в София заради „конкретния повод за неговото въздигане – благодарността и признателността на нашите предци за извоюваната през 1877-1878 г. наша свобода и независимост. Благодарност, на първо място, към Всевишния Бог и заедно с това – към победоносната армия на Руската империя и героичното родно Опълчение, заплатили с цената на безброй свидни жертви цената на нашето Освобождение“.
Празничната св. Литургия на 23 ноември оглави Негово Светейшество Българският патриарх Даниил. В богослужението взеха участие повечето членове на Св. Синод на БПЦ: митрополитите Великотърновски Григорий, Ловчански Гавриил, Пловдивски Николай, Неврокопски Серафим, Русенски Наум, Старозагорски Киприан, Врачански Григорий, Сливенски Арсений, епископи на БПЦ и много свещеници.
Празникът на Патриаршеския храм-паметник уважиха и поместните православни църкви. Заедно с патриарха и българските митрополити и епископи служиха архиепископът на Тиатира и Великобритания Никита (Вселенска патриаршия), Диосполски митрополит Емануил (Александрийска патриаршия), митрополитът за Франция, Западна и Южна Европа Игнатий (Антиохийска патриаршия), Антидонски архиепископ Нектарий – представител на Йерусалимския патриарх и Божигробското братство в Истанбул, Горийски и Атенски митрополит Андрей (Грузинска патриаршия), Тимошки митрополит Иларион (Сръбска патриаршия), епископът на Дачия Йероним (Румънска патриаршия), Месаорийски епископ Григорий (Кипърска църква), митрополит на Неа Крини и Каламаря Юстин (Гръцка църква), Корчански митрополит Йоан (Албанска архиепископия), архиепископът на Прага и Чешките земи Михаил (Православна църква на Чешките земи и Словакия), Брегалнишки митрополит Иларион (Православна църква в Република Северна Македония).
Само Полската православна църква не изпрати свои представители, защото нейният синод не желае да се участва в служби заедно с онези църкви или архиереи, които признават ПЦУ, учредена с томос на Константинополската патриаршия от края на 2018 г. Според информация на Двери ППЦ е изпратила писмо до нашия синод по този повод. Досега Полската църква не е обявявала официално, че прекъсва евхаристийно общение с четирите поместни православни църкви, признали ПЦУ. Ако това е вярно, то тя ще е първата поместна православна църква, която последва Руската църква в решението й за едностранно прекратяване на евхаристийно общение с поместни църкви, признали автокефалната Православна църква на Украйна.
В празничното богослужение не участва Волоколамски митрополит Антоний, ръководител на Отдела за външноцърковни отношения на Московска патриаршия, който също пристигна у нас за празника.
Руската църква отказва да съслужи с няколко поместни църкви – Вселенската патриаршия, Александрийската патриаршия, Кипърската и Гръцката църкви, както и с отделни архиереи от други поместни църкви. Неотдавна руският синод обяви, че прекъсва евхаристийно общение и с трима български митрополити – Пловдивски Николай, Старозагорски Киприан, Доростолски Яков, както и с двама наши епископи заради тяхна служба във Фенер с участието на архиереи от автокефалната Православна църква на Украйна. Решението на РПЦ за прекъсване на евхаристийното общение е едностранно, т. е. не е съпроводено със съответни решения от споменатите поместни църкви за прекъсване на съслужение с Руската църква.
Поради тази причина вчера, на 22 ноември, митр. Антоний отслужи сам молебен в храм „Св. Александър Невски“. С него от българска страна беше главният секретар на Св. Синод Мелнишки епископ Герасим.
Вчера руската делегация, в която влизат и съветникът на Московския патриарх прот. Николай Балашов и прот. Игор Якимчук, имаха среща в Синодната палата с Негово Светейшество патриарх Даниил. На нея присъстваха още двама български митрополити – Великотърновски Григорий и Ловчански Гавриил. В официалното отразяване на срещата се казва, че „събеседниците са обсъдили актуални въпроси за взаимоотношенията между двете сестрински църкви“.
След богослужението, посветено на стогодишнината от освещаването на емблематичния столичен храм, участващите клирици си направиха паметна снимка пред него.