Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

001На 9 ноември завърши двадесет и второто издание на Седмицата на православната книга, която се проведе във Варна. Домакин на събитието беше Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, който посрещна в епархията си автори, издатели, преводачи на православна литература от цялата страна. Наред с представянията на книгите, форумът даде възможност за срещи и обмяна на информация и идеи на работещите в сферата на християнската просвета. Най-новият храм на морската ни столица – „Св. Прокопий Варненски“ – събираше участниците в събитието.

В рамките на Седмицата бяха представени книгите, излезли през последните пет години, когато форумът не се провеждаше. Тази година в него взеха участие няколко митрополии на БПЦ, преподаватели от богословските факултети на СУ и на ВТУ, като и на Шуменския университет, издатели от столицата и страната.

В последния ден на Седмицата митр. Йоан представи изданията на своята епархия: Събрани творения на светител Тихон Задонски. Плът и дух – Том I (1760-1768 г.), Книга I, Събрани творения на светител Тихон Задонски. Духовно съкровище – Том IV (1777-1779 г.), Книга II, и Господ е крепост на моя живот – в памет на Варненски и Великопреславски митрополит д-р Кирил (1954-2013).

В края архиереят изказа своята благодарност към всички лектори и гости, както и на всички духовници и християни, дошли да запознаят с най-новите православни издания у нас.

004

По-рано същата вечер пред публиката в храма доц. д-р Мариян Стоядинов, преподавател в Православния богословски факултет при Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий“, представи двутомното издание Духовни беседи на св. Софроний Атонски. Беседите са изнасяни от светеца пред братството на манастира през последните години от живота му.

След това прот. гл. ас. д-р Сава Кокудев от Богословския факултет при СУ „Св. Климент Охридски“ представи авторските си книги Тайнство и съборност на църквата. Константинопол и Рим – дебатът от началото на XIII век и Тайнство и Есхатон. Светотайнственият дебат от Фераро-Флорентинския събор.

За своите книги разказа и ик. проф. д-р Теодор Стойчев – преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

252356314564Предишните две вечери, на 7 и 8 ноември, бяха представени трудовете и изданията на Богословския факултет на СУ. Деканът на висшето училище – доц. Ивайло Найденов, представи пред аудиторията своите колеги и някои от изданията на факултета. Сред преподавателите, включили се в книжния форум, бяха проф. д.б.н. Клара Тонева, доц. д-р Костадин Нушев, гл. ас. д-р Здравко Кънев, проф. д-р Павел Павлов, гл. ас. д-р Иван Йовчев, доц. д-р Любомир Игнатов.

Специален интерес предизвика книгата на проф. д.ф.н. Калин Янакиев Личност и същество. Постигането на понятието за личност в богословските спорове за Светата Троица II-IV век, която той лично представи.

Двадесет и второто издание на Седмицата на православната книга възстанови провеждането на форума и стана продължение на традицията, положена от приснопаметния Варненски и Великопреславски митрополит Кирил, епархията да става център на този престижен книжен форум.

Записи на всички изнесени доклади на Седмицата на православната книга може да видите в youtube канала Архангел.бг тук.

* Снимки: Сайт на Варненска и Великопреславска митрополия


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcwrf 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.