Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (25 Votes)

PC120469След тъжната новина от тази сутрин, че е починал Сливенски митрополит Йоаникий, Св. Синод е решил да се събере утре, 10 януари, на извънредно заседание, за да предприеме предписваните от устава на БПЦ-БП мерки. Те са разписани в членове 84-86 на устава:

Чл. 84. (1) Когато овдовее или се оваканти епархия, Епархийският съвет известява писмено Светия Синод, който назначава епархийски митрополит за наместник на овдовелия или овакантен престол.

(2) Наместникът на овдовелия или овакантен престол провежда избор за митрополит и управлява епархията, докато новоизбраният встъпи в длъжност.

Чл. 85. (1) Светият Синод съставя измежду лица с епископски чин листа на кандидатите за митрополитския избор.

(2) Наместникът на овдовялата или овакантена епархия с Епархийския съвет изпраща с окръжно писмо до всички епархийски избиратели препис от листата и ги приканва да бъдат в седалищния град на епархията в третата света неделя от издаването на окръжното, за избиране на митрополит.

(3) Наместникът уведомява кандидатите, които живеят в епархията, че са вписани в листата и са длъжни да напуснат пределите ѝ до деня на избора.

Както се вижда, първата мярка е да се възложи на някой митрополит временното управление на овдовялата (понятието е от църковното право) епархия. Така утре се очаква митрополитите, под председателството на Великотърновски митрополит Григорий (който ръководи последните две заседания в края на миналата година след постъпването в болница на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, председател по право на Св. Синод), да определят някого от своята среда да поеме временното управление на Сливенска епархия. Той ще бъде с всички права на митрополит и в Сливенска епархия, с допълнителната задача да подготви и проведе избор за бъдещ неин митрополит. Едновременно с това въпросният митрополит продължава да управлява и своята епархия.

Изготвянето от синодните митрополити на списъка с епископи-кандидати за митрополитския пост в Сливенска епархия не е обвързано със срок в устава на църквата ни. Това е направено вероятно заради необходимостта да се проведе по-успешна подготовка (каквото и да означава това) за митрополитския избор. И доколкото наместникът на овдовелия митрополитски престол участва в съставянето на този списък с кандидатите, той го получава на място след заседанието и го разпраща до епархийските избиратели. Те са длъжни в третата неделя от получаването на писмото (сега това получаване става достатъчно бързо, най-много за няколко часа) да се съберат за избиране на нов митрополит. След като се проведе изборът в епархийското седалище (гр. Сливен) и се излъчат двама епископи, получили мнозинство, следващата неделя в синодния параклис в София митрополитите провеждат т. нар. каноничен избор измежду двамата излъчени кандидати. Получилият повече от половината гласове се обявява веднага за Сливенски митрополит и има всички права и задължения на такъв.

Въдворяването му (други го наричат интронизация) става по традиция в следващата неделя.

В устава на БПЦ не се посочва минимален срок за провеждани на митрополитски избор. Традицията в БПЦ все пак е да се изчака четиридесетият ден от кончината на досегашния митрополит и тогава да се пристъпи към стъпките със списъка на кандидатите, уведомяване на избирателите, избирането на две степени. Наистина уставът предписва в чл. 93, че „… овдовяла или овакантена епархия не трябва да остава повече от три месеца без канонически митрополит според църковните правила“, но това у нас не винаги се спазва (явно по целесъобразност).

Очаква се също така синодът да реши опелото на митр. Йоаникий да се отслужи в четвъртък в Сливен.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ddpf8 

Разпространяване на статията: