Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (95 Votes)

1В централното фоайе на Народния театър „Иван Вазов“ на 27 април беше открита документалната изложба „120 години история в лица. Учители и ученици в Софийската духовна семинария“. Изложбата е част от празничната годишна програма на Софийската семинария „Св. Йоан Рилски“, свързана със 120-годишнината на духовната ни школа.

Изложбата откри ректорът Браницки епископ Пахомий. В своето слово той приветства гостите, колегите и учениците, уважили събитието. Също така изказа благодарност към директора на Народния театър Васил Василев и кураторката на изложбата Ивелина Велинова, помогнали за осъществяването на изложбата.

SDS 0015

В словото си еп. Пахомий представи накратко поредицата от планирани събития за юбилейната година, които включват: историческа конференция, изложба на ценни издания на Семинарската библиотека и празничен концерт.

Изложбата беше представена от нейните автори – свещ. Козма Поповски, преподавател по литургика и ефимерий, и дякон Слави Спасов, секретар на Семинарията.

SDS 0148Според о. Козма Поповски целта на изложбата е да се представи историята на Софийската духовна семинария през личностите, които са оставили следи от своето обучение и преподавателска дейност в духовното училище. Макар основната задача на Семинарията е да възпитава бъдещите духовници на Църквата в България, през годините по естествен път тази задача е многократно надмината.

SDS 0073По време на проучването и подготовката на материала голямо впечатление прави широкият културен и научен профил на възпитаниците и преподавателите, чийто живот е свързан със Семинарията като тяхна Алма матер. Поради тази причина кураторите на изложбата избират нестандартен подход: да бъдат представени личности от най-различни сфери – творци, артисти и учени, оставили ярка следа в българската култура и наука. В петнадесетте табла вниманието на гостите привличат учените: Патриарх Кирил, академик на БАН, и академиците прот. Иван Гошев, Стефан Младенов и Евгени Матеев; филолозите проф. Александър Милев, Сава Чукалов, Апостол Михайлов; актьорите Стефан Сърбов и Андрей Чапразов, дълги години отдали на Народния театър; музикантите и певците Димитър Узунов, Константин Дурев, Ангел Попконстантинов; писателите Димитър Осинин, Спас Кралевски, драматургът и преводач Радко Радков, художникът Харалампи Тачев и други изтъкнати ученици и учители, познати на българската култура и наука.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dx9ux 

Разпространяване на статията: