Фотоизложба "Забравените български средновековни църкви и манастири в Пернишко" ще бъде показана утре в Кърджали. Това съобщи управителят на фондация "Бъднини" Росен Иванов.
Проявата се организира съвместно с Регионалния исторически музей, Националния исторически музей и фондация "Българска памет". Храмовете в Пернишко със своите стенописи съперничат на Боянската черква, твърди Иванов. По данни на историци те са строени през Първото българско царство и са изографисани в стил палеологов ренесанс. "Градежът е здрав, прекрасните стенописи могат да бъдат запазени като паметници на културата", коментира директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
Ще бъдат показани фотоси от храмовете в Брезник, Старо село, с. Прибой, с. Лева река, манастирите в с. Билинци, Трън и др. Много малко от храмовете са действащи. Повечето от тях са заключени и не се посещават. Според историци те представляват богато наследство, което може да бъде обект на културен туризъм. Изложбата е поканена да гостува и в Ниш, съобщи заместник-кметът на община Перник Иванчо Христов.
Фотоизложба "Забравените български средновековни църкви и манастири в Пернишко" ще бъде показана утре в Кърджали. Това съобщи управителят на фондация "Бъднини" Росен Иванов. 











