Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

На 21 май в Националния църковен историко-археологически музей на Св. Синод беше открита изложбата „Дяконът“, посветена на сто тридесет и петгодишнината от обесването на Васил Левски.

Изложбата дава възможност на обикновените българи да се докоснат до личността на йерод. Игнатий чрез негови лични вещи и документи. За първи път се показват дяконските одежди на Апостола, с които той е участвал в богослуженията. Одеждите се съхраняват в Сопотския манастир „Свети Спас“, в който Васил Кунчев приема монашество с името Игнатий.

Изложбата беше открита от директора на  Националния църковен историко-археологически музей Никола Хаджиев. Във въведителните си думи той наблегна на факта, че Васил Левски е бил клирик на Българската православна църква и винаги се е съзнавал като духовник.

Откриване на изложбатаПрисъстваха представители на съорганизаторите на събитието: Елинка Бояджиева от Софийски комитет „Васил Левски“, Красимира Милчева от Софийския държавен архив, проф. Дойно Дойнов и др.

Въпреки че музеят, в който се организира изложбата, е на Св. Синод на БПЦ, клирът нямаше свой представител на откриването. Г-н Хаджиев благодари за финансовата подкрепа на столичните храмове: „Св. Неделя“, „Света Софѝя“, „Св. Климент Охридски“, „Св. Георги“ в кв. „Дървеница“, „Св. Кирил и Методий“, „Св. Седмочисленици“, „Св. Петка“ – стара.
Дяконските одеждиВ словата си при откриването организаторите отново подчертаваха, че акцентът в изложбата е върху Васил Левски духовника.

Сред гостите бяха бившият премиер на България Димитър Попов, който е и един от организаторите на Общобългарскиа комитет „Васил Левски“, доц. д-р Христо Темелски, директор на Църковноисторическия и архивен интститут към Св. Синод (ЦИАИ), преподаватели от Богословския факултет в София, общественици и граждани.
Витрината с тефтерчето и кичур от косите на Левски Освен дяконските одежди на Васил Левски посетителите могат да видят кичур от косата на йеродякона, тефтерчето му и други експонати, свързани с живота на революционера.

Г-н Хаджиев отбеляза, че откриването на изложбата е било планирано за февруари, но не е могло да се осъществи, тъй като Пловдивска митрополия не е давала разрешение дяконските одежди на Васил Левски да напускат Сопотския манастир.

Изложбата в Националния църковен историко-археологически музей ще продължи до 20 юни. Той се намира в сградата на Св. СИнод в София на пл. „Св. Неделя“ № 19.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k6rx 

Разпространяване на статията: