Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
svGeorgi1_b.jpg“През последните няколко години, след работа по различни спечелени проекти, на този етап Регионален исторически музей може да представи един от най–забележителните средновековни паметници – средновековната църква “Свети Георги”, каза директорът на кюстендилския музей Валентин Дебочички. Построяването на църквата датира от края на десети, началото на единадесети век. Съществува предположение, че тук се намира гробът на българския цар Михаил ІІІ Шишман, убит в битката при Велбъжд през 1330 г. През ХІХ век църквата е разрушена от турците до основите на сводовете. През 1878-1880 година е възстановена.

“Църквата е един изключителен паметник, най–вече със запазените си средновековни стенописи”, допълни директорът. Самата църква е изписвана четири пъти, като стенописите представляват голям интерес за посетителите. Средновековните стенописи са редки паметници, носещи характерните черти на монументалната византийска живопис в България, а възрожденските - разширяват и обогатяват представите за българската църковна живопис от този период. Според Дебочички църквата се намира в един комплекс с възстановеното и адаптирано бивше училище, което в момента се подготвя за една постоянна изложба, посветена на историята на църквата. “С тази изложба ние се надяваме да покажем и разширим представата за това какво е било мястото на Кюстендил като важен религиозен център”, допълни Дебочички.

В осем от селата на Кюстендилска община църквите днес имат храмов празник, съобщи архиерейският наместник в Кюстендил отец Венцислав Шияков. Храмът “Свети Георги” в Долно село е построен през 1867 година, а този в село Жеравино през 1893 година. В едно от най–близките до областния град села - Ябълково, също се строи християнски храм, който ще бъде наречен на светеца. В селото до този момент не е имало църква, а строежът е замразен от няколко години, тъй като не достигат средства за довършването на храма, които са в размер на 70 000 лева. Останки от църква има и в село Гирчевци, като легендите разказват, че тя също е носила името на Свети Георги.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3384u 

Разпространяване на статията: