Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (52 Votes)
Драгалевски манастирС благословението на Н. Св. Максим, Софийски митрополит и Български патриарх, и по решение на Св. Синода на БПЦ днес в Драгалевския манастир "Св. Богородица" край София беше отличен с архимандритска офикия дългогодишният ефимерий на обителта о. Алексий. Отличието, гласувано от Св. Синод още преди година и половина, беше дадено от викарния епископ Знеполски Йоан, който отслужи св. литургия за Светли Четвъртък в манастирския храм заедно с протосингела на Софийска митрополия архим. Григорий и ефимерия йеромонах Алексий. В края на празничното богослужение епископът прочете съответната молитва и даде отличието на дългогодишния монах.

Новоотличеният клирик е постриган за монах преди 16 години в Кокалянския манастир от игумена архим. Назарий, който му е духовен отец. О. Назарий не присъства на офикията, но изпрати на новия архимандрит своя архимандритски кръст, с който и той е бил отличен преди години след десетилетия служение в Рилския и после - като игумен в Кокалянския манастир.

Ист. справка:

Драгалевският манастир "Св. Богородица Витошка" е от възникналата към края на XIV и XV в. група манастири около София, носещи название "Софийска Света гора". Споменаването на манастира във Витошката златопечатна грамота на българския цар Иван Шишман (1371-1393) говори за връзката му с традициите на Второто българско царство. Надписът над входната врата в притвора на старата църква показва, че манастирът е бил обновен, а църквата зографисана през 1476 г. със средствата на ктитора, софийския болярин Радослав Мавър.

От стария манастирски комплекс днес е запазена само църквата - еднокорабна, едноапсидна сграда (5x12 метра). По тип и градеж тя се включва в групата сходни църкви в София и Софийско, възникнали през XV в., като църквите на Кремиковския и Карлуковския манастир, софийската църква "Св. Петка Самарджийска", църквата "Св. Петка" в с. Балша и други по-късни в поречието на Струма.
Църквата е украсена със забележителни по качествата си стенописи. От първоначалната живопис в наоса са останали само фрагменти - сцените "Съдът на Пилат", "Юда връща сребърниците", "Обесването на Юда", "Отричането на Петър", образите на св. Роман Сладкопевец, св. Петър и други.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k6qh 

Разпространяване на статията: