Мобилно меню

2.1764705882353 1 1 1 1 1 Rating 2.18 (17 Votes)
1_31.jpgУчителите по история от Велико Търново не са съгласни с предложената концепция за въвеждането на учебен предмет Религия в българското училище и изпращат писмено своето становище до Министъра на образованието Даниел Вълчев и до председателя на Комисията по образованието и наука в Народното събрание.

Днес преподавателите, които са и членове на клуба по “История”, дискутираха в Основно училище “Димитър Благоев” във Велико Търново позицията си. Работна група ще търси подкрепата на цялата общественост на Велико Търново, за да може предметът по Религия да не стане задължителен за българското училище. Клубът на преподавателите по история обединява 35 души, като между тях има действащи учители, трима университетски преподаватели, както и граждани, които са съпричастни към проблема. След като са се запознали със становището на Св. Синод на БПЦ за посочената концепция, историците се обединяват около идеята, че за нравственото възпитание на учениците допринася най-много семейната среда.

Според учителите формулировката “християнството, както и други световни и исторически религии” многократно използвана в концепцията, създава предпоставки за изучаване на едно от вероизповеданията на българските граждани като привилегировано. Така текстът създава условия за нарушаване на член 13 от Конституцията на Република България, където се казва, че религиозните институции са отделени от държавата. В своята позиция срещу задължителния предмет по религия в училище преподавателите по история посочват, че това би нарушило и Закона за степента на образованието, както и общообразователния минимум и учебния план, а неговото изменение би довело до намаляване на хорариума на някои от сега преподаваните предмети в училище. Преподавателите се обосновават и с факта, че знания за световните религии, за културата на исляма и православието, за тяхната етика и морал, се съдържат в достатъчна степен в сега действащите учебни програми и учебници по История и цивилизация, Етика, Право и Философия. Така предвиденият обем информация в учебното съдържание прави излишно обременяването на учениците с нов учебен предмет. В документа се посочва, че със създаването на йерархия сред учителите, които ще имат правото да преподават новоприложения учебен предмет Религия, в полза на богослови-бакалаври, противоречи на недопускането на идеологическо или религиозно доктриниране на учениците. Създаването на нов предмет Религия би довело и до нарушаване правата на българските граждани, които принадлежат към малка религиозна общност.

Днес преподавателите по история във В. Търново се обединиха и около идеята, че проблемът с въвеждането на задължителен предмет Религия трябва да се подложи на национално обсъждане. Оказва се, че и Св. Синод също е против духа на концепцията на Министерството на образованието. Учителите по история са категорични, че в намерението да се изучава задължително религия в училище има много недомислия, едно от които е, че се дава превес на две доминиращи религии, а представителите на по-малки религиозни общности остават изолирани. “Напълно е възможно да се стигне и до ескалиране на напрежението в етнически смесените български райони”, посочи Ангел Янчев, преподавател по история във В. Търново. По време на дискусията учителите откроиха и факта, че религиозното възпитание се формира преди всичко в семейството, а по конституция българското образование е с подчертано светски характер. Така въвеждането на предмет “Религия” според тях би се превърнало в парадокс.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/338au 

Разпространяване на статията: