Мобилно меню

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (10 Votes)
ckg_smile.jpgВ календара на Двореца на културата и спорта във Варна не е планиран концерт на индийския гуру Шри Чинмой, заяви за Дарик директорът на Двореца Симеон Варчев. Той допълни, че до края на месеца всички зали в комплекса са заети и беше категоричен, че Чинмой и неговите сподвижници няма как да осъществят планирания за 13 януари концерт.

„Някой, като обявява нещо, което ще се случи в Спортна зала, трябва да има сключен договор с мене, а пък, като няма договор, и обявява, това си е за негова сметка”, коментира Варчев.
Във Варна вече са разлепени афиши, които канят гражданите на концерт на Шри Чинмой в Двореца на културата и спорта на 13 януари от 18 часа. На него индийският гуру щял да изпълни песен, посветена на влизането на България в Европейския съюз.

Варненският и Великопреславски митрополит Кирил поиска отмяна на концерта на Шри Чинмой във Варна. По този повод говорителят на митрополията отец Дончо заяви, че искането на митрополита и изявлението на митрополията и на Обществения комитет по православни ценности са призив към гражданството на Варна да не се поддава на рекламните плакати, разлепени из морската столица, които обещават чрез практиките на медитацията, слушането на музика и чрез придобиване на тази специфична философия постигане на вътрешен мир.

“Хората не трябва да се подлъгват от обещания за помощи и чудеса. По-скоро ще получат робството на този гуру, отколкото вътрешен мир”, коментира отец Дончо. Той поясни, че искането на митрополита и на Варненската и Великопреславска митрополия се дължи на убеждението, че това движение се отнася към тоталитарните секти, които създават големи духовни проблеми на своите последователи. “Този концерт, тези техни събития биха могли да окажат лошо влияние на онези, които не са запознати с нашата вяра”, смята духовникът.

Шри Чинмой заяви, че той лично няма проблеми с религията и "обичал християнството и Христос", даже бил написал книга за Него. Той изрази изненада, че сега има такива протести срещу него, докато преди шест години не е срещнал никакви спънки за дейността си в България. Любопитно е, че индийският гуру се представя по време на световните си пътешествия в различно амплоа - като индийски музикант, самобитен художник, философ. Чак след "културната проява" на проявилите интерес се разкрива, че всъщност става дума за популяризине на религиозна група.

Информация на Фокус и Дарик

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33yhh 

Разпространяване на статията: