Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
1301_a.jpgШест откраднати и изнесени в Германия български икони-светини вече са възстановени напълно. Те са реставрирани от специалистката Весела Тасева от църковно-археологическия музей към Българската патриаршия, която е работила по тях в продължение на няколко месеца в свободното си от време. Сега те са собственост на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет. Това каза за ДУМА нейният директор проф. Иван Желев и добави, че в момента се търси новострояща се църква с патрон свети Климент Охридски, тъй като храмовата икона е на този светец - просветител на българския народ. Възможно е те да бъдат изпратени и в чужбина, ако там започне градеж с името на светията.

Зографиите са дело на видния пейзажист и портретист на Дора Габе - Стефан Иванов, който до 1951 г. живее в Истанбул.

Министерският съвет успя да върне иконите, които незаконно бяха изнесени в Германия преди осем години от дипломатическата ни мисия в Турция. Те бяха притежание на параклиса "Свети Пантелеймон" в българската болница в Истанбул, основана от Евлоги и Христо Георгиеви и отнета ни от турската страна в 1988 г., като реакция срещу т.нар. възродителен процес. По същото време като реакция бе запалена и втората българска църква в Одрин "Свети равноапостоли Константин и Елена". Първата е "Свети Георги". Тогава болничният параклис бе демонтиран, за да бъде направено на негово място мюсюлмански молитвен кът. По-късно, иконите попаднаха при турски търговци на старини. Впоследствие вече са в ръцете на търговец на антики - православен поляк, живеещ в германския град Майнц. Иконите бяха откупени след преговори в деня на освещаването на българската църква в Берлин "Свети цар Борис - Покръстител" в квартала Ной Кьолн на 29 май 2005 г.


Преговорите по откупуването им в продължение на близо пет месеца1302_a.jpg води лично шефът на Дирекцията по вероизповеданията към МС - проф. Иван Желев.

Имах късмет, че попаднах на човек, който добре познава нашата култура и тази в балканския регион и има подчертано добро отношение към православието. Това ми помогна преговорите да протекат относително леко и да спазаря добра цена, каза за в. "Дума" проф. Желев.

За следата към иконите го насочил българският свещеник отец Славчо Панев, който живее и служи в германския град Касел. Духовникът се обадил разтревожен по телефона в дирекцията по вероизповеданията и съобщил, че е видял в антикварния магазин на Георги Клундер в град Майнц шест български икони с изключително високо качество на изпълнение. Седемдесетгодишният Клундер, както и на всички останали посетители на магазина си, предложил и на отец Славчо да ги купи. След няколко "совалки" на проф. Иван Желев до антикваря, успял да свали цената от 10 000 евро на 4000 евро.

Фактическият спасител на иконите, по чийто сигнал започнаха преговорите за откупуването им, е отец Славчо Панев. Духовникът е родом от Петричко, емигрирал е в САЩ през 50-те години на миналия век, където е завършил висше техническо образование. Сближава се с Руската задгранична църква, която го ръкополага за свещеник. Работи като инженер, но и служи като православен свещеник. В продължение на 25 години е бил и свещеник на руската задгранична църква, но от няколко години е преминал към Средноевропейската епархия на Българската православна църква.

Това са ценни български икони, не само защото са произведение на български майстор, но и защото са били в параклиса на българската болница в Цариград в продължение на близо сто години, обясни проф. Иван Желев.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33rph 

Разпространяване на статията: