Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)

/imG 7008Вчера Негово Светейшество Българският патриарх Неофит се срещна с Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), която тази година отбеляза 10 години от създаването си. Представителите на българските просветители зад граница благодариха за високата чест да се срещнат с Негово Светейшество и подчертаха, че в своята работа те чувстват потребност от подкрепата и благослова на Църквата и нейните служители. Те отбелязаха, че от няколко години асоциацията им си сътрудничи дейно със Западно- и Средноевропейска епархия в лицето на митрополит Антоний и съвместните трудове вече дават добри плодове.

В срещата взеха участие председателят на УС на АБУЧ д-р Ирина Ботева-Владикова, зам.-председателят Петя Цанева, основател и директор на българските училища в Мадрид, Испания, Снежина Мечева, говорител на АБУЧ и директор на българското училище в Лондон, Боянка Иванова - основател и директор на българското училище и културен център „Джон Атанасов” в Чикаго, д-р Адриана Любенова, преподавател по християнско изкуство в Пловдивския университет, Силвия Стаменова и Таша Малешкова - съоснователи на българските училища в Холандия и Кувейт, както и д-р Полина Спирова от Центъра за образователни инициативи Двери, който работи в сътрудничество с АБУЧ. В разговора за дейността на АБУЧ взе участие и митрополит Антоний. На срещата също така присъстваха Мелнишкият епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, и новият протосингел на Софийска епархия - архим. Василий.

Представителките на АБУЧ запознаха предстоятеля на БПЦ с работата на асоциацията и важната й роля за съхраняването на българския език, вяра и идентичност на децата на българските емигранти.

В хода на разговора те поставиха пред Негово Светейшество няколко важни за тях въпроса. На първо място, предложиха на патриарх Неофит да подкрепи една от главните каузи на организацията: издигане на статута на българския език и въвеждането на матура по български език за завършващите средното си образование българчета в Европа. По този начин ще се стимулират младите българи да изучават родния си език до края на средното си образование, а не само в началния етап, както е масовата практика днес. Така учениците не само ще владеят отлично родния си език, но и ще познават литературата на своята родина и ще останат по-тясно свързани с нея. Педагозите подчертаха, че една от главните цели на българските училища зад граница е да подпомогнат запазването на българската идентичност у младите българи, които много лесно, особено в местните училища, биват претопявани в чуждата култура. Езикът и религиозната принадлежност са тези, които могат да им помогнат да запазят своята идентичност, подчертаха учителките. Представителите на АБУЧ заявиха, че се очаква да бъде създаден общобългарски комитет, в който да влязат изявени общественици и авторитетни личности, които да подкрепят Петицията на АБУЧ в Европарламента за издигане на статута на българския език и въвеждане на матура по българския език в страните-членки на ЕС. Те предложиха на Негово Светейшество да се включи в този комитет, тъй като той е една от най-влиятелните фигури в съвременното българско общество.

DSC 2919Боянка Иванова от българското училище в Чикаго разказа за това, че в САЩ този статут на българския език е извоюван и сега българските ученици, завършващи американските училища, имат възможност да се явят на матура по родния си език и да получат официален документ от Софийския университет, че владеят езика.

Г-жа Иванова също подчерта важността на връзката между Църквата и училището при възпитаването на младото поколение и за консолидирането на емиграцията в САЩ, Европа и навсякъде по света. Тя отбеляза големия проблем, който създава разделението между българските църковни общности в Чикаго, както и липсата на добре подготвени свещеници, които да подкрепят и съдействат на българските училища там. Боянка Иванова наблегна на това, че е необходимо да се работи за издигането на авторитета на Църквата сред българските емигранти, за да може да се получи обществена подкрепа от тях за въвеждане на вероучителни занимания сред българските деца.

В хода на разговора педагозите изразиха също така удовлетворението си от съвместната работа с митрополит Антоний и подкрепата, която той оказва на тяхната дейност. Те разказаха на патриарх Неофит за учебните пособия и помагала, подготвени от Двери с подкрепата на Западноевропейския владика, които учителите използват в работата си и които се приемат много добре от децата и родителите. Представителите на АБУЧ отбелязаха, че за тях са много полезни и семинарите, които бяха организирани от митрополит Антоний в Троянския, Бачковския, а тази година и в Рилския манастир (в близките дни - б. р.). Пребиваването в обителите, общуването с духовници, както и заниманията, свързани с евангелските текстове и християнските ценности, скрити в тях, са донесли голямо удовлетворение на учителите и са подействали приобщаващо.

Педагозите поискаха от Негово Светейшество да благослови и подкрепи две техни инициативи: възстановяване на българския параклис при Божи гроб, съществувал в миналото, и поставянето на паметна плоча в Хилендарския манастир, напомняща за делото на св. Паисий.

Учителките казаха, че биха искали по-голяма активност от страна на българските свещеници зад граница, повече ангажираност в работата с децата. Те отбелязаха, че имат нужда и от повече пособия и подготвени богослови, които да се включат в религиозното ограмотяване на българчетата в чужбина.

Срещата завърши с уверението от страна на Негово Светейшество, че ще подкрепя усилията и трудовете на българските педагози в чужбина; той им желае много благодатни сили и успехи.

На 26 юли Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний ще вземе участие в откриването на Юбилейната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина, която ще се проведе в аулата на СУ „Св. Климент Охридски” от 9,00 ч. В следващите дни, от 27 до 29 юли, със съдействието на архиерея и на Центъра за образователни инициативи Двери, при отеческото гостоприемство на Адрианополски епископ Евлогий, асоциацията ще проведе тридневен семинар в Рилската света обител.  


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/upkdd 

Разпространяване на статията: