Мобилно меню

2.8125 1 1 1 1 1 Rating 2.81 (16 Votes)

2017 05 27 1610Ловчанският митрополит Гавриил се обърна с послание към катехизаторите в БПЦ и към учителите по Религия в българските училища по повод 24 май и настъпващия Ден на детето 1 юни. Владиката, който е ръководител на Културно-просветния отдел при Св. Синод, поздравява всички, които се трудят на "нивата на духовното просвещение и нравственото възпитание на българските деца в име Господне".

В обръщението си митрополит Гавриил отбелязва, че "катехизацията и религиозното образование по Православие са най-съществените насоки в обучението и възпитанието на подрастващите поколения, тъй като те образоват не само умовете, но и сърцата на най-малките членове на нашето общество. Това ще рече, че заниманията по Вероучение и по Религия-Православие откриват на децата святата тайна за това, че човекът е създаден по Божий образ и че да се образоват означава те да се развиват и усъвършенстват във вяра, надежда, любов, добротворство и благочестие за слава Божия и наследяване на вечното Божие царство. Това е и трябва да бъде най-висшата цел на всяко образование, на всяка образованост – образът на човека да се уподоби на Първообраза на своя Създател – Бога."

Акцентът в словото на митрополит Гавриил е върху личния пример на учителите, които ограмотяват в истините на християнството младите хора. Той определи работата на учителите като служение пред лицето на Тоичния Бог. "Вашият образ трябва да грее с праведност и личният ви пример – с хармония между думи и дела", отбеляза митрополитът.

Според него катехизаторите в прицърковните училища и учителите в училищата не бива по никакъв начин "да оправдават и толерират греха". "Няма такава "благородна" кауза, която да оправдае робуването на страстите, а още по-малко - пропагандирането им сред подрастващите, пък макар и в благовидна "опаковка". Благородни са само тези каузи, които се постигат само с благородни средства".

"Да бъдем близо до децата означава да спомагаме за извисяването им чрез посочване на непреходния духовно-нравствен идеал – Христовата личност, на Която всички трябва да подражаваме. „Величието и същината на човека ... лежи в божествената красота на неговата човечност и във величието на неговия богоподобен и безсмъртен дух” (Архим. Борис, по-късно Неврокопски митрополит. „Кризата в нашето училище”, 1928 г.). Близостта на учителя до ученика е разбиране, подкрепа и любов, но не оправдаване и толериране на греха", казва още митр. Гавриил. 

Накрая той призовава всички ангажирани с християнската просвета на младите хора да не забравят, че "след демократичните промени Св. Синод на Българската православна църква вече повече от 25 години се бори за връщането на религиозното образование в числото на задължителните учебни дисциплини. Вие сте призвани да участвате достойно в тези трудове на българското църковно свещеноначалие".

"Ето защо ви призоваваме да стоите добре пред Господа, да живеете в целомъдрие, защото само тогава можете да стоите авторитетно пред своите ученици. И да принесете заедно с тях плод (Мат. 13:23), та да чуете заветните и спасителни думи на Господа Иисуса Христа: „дойдете вие, благословените на Отца Ми, наследете царството, приготвено вам от създание мира” (Мат. 25:34), „радвайте се и се веселете, защото голяма е наградата ви на небесата” (Мат. 5:12)!", завършва митрополит Гавриил.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wc3kf 

Разпространяване на статията: