Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)

Evangelie-1На Националния исторически музей днес са били дарени две ценни старопечатни книги – Евангелие, издадено във Вилнюс през 1644 г. и Ирмологий, печатан в Москва през 1838 г. Дарението е направено от Пенка Драгнева-Илиева от София по поръчение на починалия свещеник отец Пеню Цвятков Пенев от с. Войнежа, Великотърновско, съобщават от музея.

Евангелието е излязло от печатницата на Братството “Св. Троица” в Литовското княжество. За периода на своето съществуване от 1596 до 1705 г., там са отпечатани 74 заглавия. Книгата е голям формат, богато украсена със заставки и орнаментирани инициали, шрифтът е едър и тържествен, страниците са рамкирани с декоративна украса. Очевидно е използвана активно в богослужението, тъй като на много от листовете има следи от покапвания със свещ, а долните краища на листовете, където се отгръща, са зацапани и захабени. Общото състояние на книгата е добро. На предния и задния форзаци има приписки от различни писачи, в една от които се споменава за значително събитие в българската история – Велчовта завера от 1835 г.   

Evangelie-2Подареният Ирмологий е много добре запазен. Изданието е на църковнославянски език. Текстът е украсен с червенослов, инициали в червено и заставки в черно. Книгата е с кожена подвързия с щампован кръст на предната корица. На задния форзац има бележка, написана от протопсалт Георги Бонеков, в която съобщава, че  на 6 септември 1955 г.  е извършен атентат – хвърлена е бомба в турското посолство в гр. Солун, Гърция. Този акт предизвиква, според автора, „страшно гонение на християните и техните свещеници и архиереи в Цариград“. Според текста, ограбени са гръцката печатница в Истанбул и православните храмове в града, изпочупени са прозорците и вратите на християнски домове, пребити са православни свещеници, осквернени са църковни утвари и одежди. Емоционалният запис на протопсалт Бонеков завършва с оценка на щетите за православната църква в Истанбул на „над 100 милиона американски долара“.    

Книгите са ценна придобивка за НИМ и ще бъдат изложени в най-близко време в постоянната му експозиция.

Снимки: НИМ

Evangelie

Irmologii-1


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wfc6a 

Разпространяване на статията: