Мобилно меню

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (10 Votes)

/imG 8859Книгата „Напътственик на православния християнин”, съставена от смолянския свещеник Димитър Михайлов, беше преиздадена с финансовото спомоществователство на Огнян Бялков и Димитър Петканов – съдружници и управители на печатница „Принта-КОМ” в Смолян. Това добро дело зарадва много хора, които искат да бъдат въведени в църковния живот. Може да се намери в катедрален храм „Св. Висарион Смоленски”, който се обслужва от свещ. Д. Михайлов. Друга част от книгите се подаряват на библиотеки и читалища, на учебни заведения, певчески хорове и др.

За първи път книгата беше издадена през 2006 г., непосредствено след освещаването на катедралния храм „Св. Висарион Смоленски” в Смолян, с благословението на блаженопочившия Пловдивски митр. Арсений и с финансовата подкрепа на Дирекция „Вероизповедания” – с тогавашен директор проф. Иван Желев, който е и консултант на изданието.

„Напътственик на православния християнин” съдържа полезна информация за строителството на храма, житието на св. Висарион Смоленски, какво представлява богослужението и как да се държим в храма, кога да се кръстим и кога да палим свещи, информация за тайнствата, молитви, справочник за празниците. Посочени са важни събития от общата и българската църковна история.

Поводът за написването на напътственика е случка от преди десетина години, раказва отец Михайлов. „Мой приятел дойде на богослужение, но не остана до края. Аз го попитах защо си тръгна, а той ми отговори, че не знае какво да прави в храма. Тогава реших да приложа познанията си като богослов в съставяне на едно издание, което да помага на хората, които влизат в храма”.

/imG 8768Според отец Димитър хората сега знаят малко за християнството, защото са израснали във времена, когато не се искаше много да се знае за вярата. Сега хората се объщат към Църквата, казва той, няма забрана да се изпълняват тайнства и треби, но те усещат празноти в знанията си, не са научени да общуват с Бога. „Бог е навсякъде около нас, но в храма човек става съпричастен на тайнствата, на молитвите, които свещениците отправят към Него”, обясни отец Димитър и е благодарен на смолянчаните-спонсори О. Бялков и Д. Петканов, „решили да преиздадат напътственика и да помогнат на тези, които желаят да изградят в себе си и в душата си чувството към християнските ценности и морал”.

Отец Димитър Михайлов от Смолян заедно с двама млади културолози са подготвили за издаване сборник за историята на 52 църкви в Средните Родопи – бившия Смолянски окръг. Книгата е вече под печат и ще излезе през лятото, финансирана е от издателството на Софийския университет. Един от авторите – Петър Шукеров – е вече познат с книгата си „Въобразяване на българското народно духовенство”. По думите на отец Димитър Шукеров заедно с другия съавтор Иван Пацев са положили много усилия да посетят църквите, да се направят нови снимки и проучване на някои подробности за стенописи и строителство на базата на предоставените от него летописни книги.

Преди да бъде ръкоположен за свещеник, 18 години отец Димитър е бил музеен работник и именно като такъв, подбуждан от вярата си и богословското си образование, е започнал да събира данни за строителството на храмовете, впечатлен от наличието на ценни реликви в тях от художника Станислав Доспевски, на интересни архитектурни елементи, икони и най-важното: че по време на строителството на храмовете са участвали не само българи християни, а и българи мохамедани, живеещи заедно в смесени селища. „Разказваха ми хората, че след като се получи разрешение за строителството на даден храм, всички жители се събирали – и християни, и мюсюлмани – и се включвали в строителството с материали и с труд. Това ме накара тогава, обикаляйки населените места на бившия Смолянски окръг като музеен работник, да събирам материали за строителството на църквите. Нашият Родопски край трябва да има записана църковна история”, сподели о. Димитър.

Събраните сведения той пазел грижливо, докато двамата млади специалисти, завършили културология, не се заинтересували от делото му. Тяхна е заслугата, казва отец Димитър Михайлов, за обикаляне сега на църквите, за новите снимки и допълване на материалите. Тяхна беше идеята за книгата. Не за слава правим това, посочи отец Михайлов. Книгата ще бъде в полза на хората, които имат интерес, които желаят да разберат нещо повече за историята на своя край, за историята на църквите в Родопите. Включени са всичките 52 църкви в Смолянско –както първите, строени по време на робството през 1834-1836 г., така и новите църкви в Лъки, на Кръстова гора, сегашните манастири до Пампорово „Св. Пантелеймон” и „Св. Козма и Дамян”, църквите в Пампорово, Мадан, Златоград и Неделино, Старцево.

Отец Димитър Михайлов по наследство от баща си Михаил Михайлов – дългогодишния свещеник в храм „Св. Богородица” в смолянския квартал Устово и 20 години архиерейски наместник в миналото – има морален и духовен ангажимент за съхраняване на историческата памет и за развитието на православието в Родопите.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/949p8 

Разпространяване на статията: