Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

33333333Днес в „Гранитна зала” на Министерския съвет на тържествена церемония Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит получи нотариалния акт за собственост върху патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”. На връчването присъстваха президентът Росен Плевнелиев, представители на БПЦ в лицето на Тивериополския еп. Тихон, председател на църковното настоятелство на катедралата, Браницкия еп. Григорий, викарий на Софийския митрополит, главния секретар на Св. Синод архимандрит Герасим, ставроф. ик. Ангел Ангелов, протосингел на Софийска епархия, и членовете на служебното правителство.

„Въпросът за собствеността на храма намери логичното си решение благодарение на последователните усилия както от страна на служебното правителство, така и на Църквата. С този акт държава и Църква си подадоха ръка и демонстрираха пред българския народ, че с добронамерен диалог и със споделени усилия всеки въпрос може да намери своето решение”, каза министър-председателят проф. Георги Близнашки при връчването на документа. „Изключително съм удовлетворен и се надявам примерът, който даваме, да бъде последван, защото това е държавническо отношение към духовните устои на нашата нация”, подчерта проф. Близнашки.

В словото си при получаването на документа за собственост Негово Светейшество подчерта огромното значение на храм „Св. Александър Невски” за българите. Той „символизира националната ни историческа памет и православното християнско самосъзнание на българския народ”, каза той.

„Годините на спорове и дебати чия трябва да е собствеността върху mатриаршеската катедрала за жалост сложиха своя отпечатък върху състоянието на храма. Но след днешния паметен ден вярвам в най-скоро време с нашите общи усилия храмът отново ще заблести в изначалното си благолепие и слава. Още по-радостни сме, че този исторически акт се извършва точно в годината, в която отбелязваме 90-та годишнина от тържественото освещаване на катедралния храм”, заяви още патриарх Неофит, цитиран от Дарик.

90 nМинистър-председателят напомни, че въпросът със собствеността на църквата продължава близо 100 години, като особено драматични са били дебатите през последните 25 години. „След решението, което служебното правителство взе на 1 октомври, вече имах възможност да определя този акт като исторически”, изтъкна проф. Близнашки и добави, че за първи път от много години насам е намерена добра воля въпросът да бъде решен. „Този жест е безпрецедентен и показва добрите отношения между българската държава и Българската православна църква”, категоричен беше премиерът.

В рамките на церемонията беше подписан и договор за учредяване на вещно право на ползване от държавата в лицето на Министерство на културата върху криптата (подземните помещения) в храма, където се намира Музеят за раннохристиянско изкуство. Максималният срок за учредяване на такова право според Устава на БПЦ е 25 години, но в писмо на Църквата до правителството изрично се посочва, че в съзнанието на Св. Синод правото се учредява безсрочно – дотогава, докато българската държава има нужда от криптата като помекения на музея.

Решаването на проблема със собствеността на патриаршеската катедрала се налагаше и заради спешния ремонт, от който храмът се нуждае. Според специалистите най-малко 10 милиона лева ще са необходими за възстановяването му. Само стенописите, които се нуждаят от спешна реставрация, са 9000 кв. метра. Те са увредени от времето, дима на свещите, течащия покрив и ред други фактори. Между 500 и 1000 лв. за кв. м варира цената на реставрацията на фреските, като тя е в зависимост от степента на увреждането.

Снимки: Сайт на Министерски съвет

4710


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/98xwy 

Разпространяване на статията: