Мобилно меню

4.4285714285714 1 1 1 1 1 Rating 4.43 (21 Votes)

/imG 1270Нови книги бяха представени на Седмицата на православната книга, която се провежда във Варна от 8 до 14 септември. Срещите се провеждат в пленарната зала на Община Варна. На 9 септември руският историк архимандрит Макарий (Веретенников), преподавател в Московската духовна академия разказа за своя последен труд, посветен на забележителния българин св. Киприан, митрополит Московски. Книгата вече е преведена на български и предстои издаването й. Архимандрит Макарий (на първата снимка), който е тесен специалист по руска история през 16 в., запозна аудиторията в детайли с бурната църковна история на Русия от това време. Гостът представи цялото си творчество и впечатли аудиторията със забележителната си памет и ерудиция.

След това Нишкият еп. Йован (Пурич) говори за „Православния опит на личността и културата и антропологията на егоизма”. Епископът отбеляза, че културата на егоизма е явление на пост-християнския свят. Според него тази култура е резултат от отдалечаването на човека от Христос. Вследствие от това е и изгубването на духовната чувствителност на човека към ближния. Егоистът е роб на своите страсти, те го отдалечават от Бога и другите хора. В същото време егоизмът унищожава идентичността на човека и го отдалечава от другите, настъпва отчуждение между хората. Още повече, че егоистът е агресивен към другите, той е обърнат само към себе си.

Този проблем не е чужд и на църковната действителност, отбеляза епископ Йован. Според владиката нечувствителността към ближния е един от главните проблеми на 21 век. В миналото духовната чувствителност е била определяна като основна добродетел. Днес обаче тя се възприема като недостатък. Според православната духовност обаче нечувствителността към ближния е един от първите знаци за духовната смърт.

Как да се излекуваме от егоизма и духовната нечувствителност? Участието в св. Литургия е отговорът на епископ Йован. Св. Литургия е източник на вдъхновение и непосредствено приемане на благодатта в Тялото и Кръвта Христови.

В края на вечерта бе изложението на Покровския и Николаевски еп. Пахомий. Той говори на тема „Универсалният ключ в Евангелието”. Епископът посочи, че днес най-често задаваният въпрос от миряните е „Може ли?”. Може ли да играя хазарт? Може ли да употребявам определена храна? Според епископ Пахомий тези въпроси са резултат от нежеланието човек да поеме отговорност за действията си, а я прехвърля върху духовника. Ключът към тези въпроси, според владиката, можем да открием в Евангелието. Когато познаваме Евангелието и Христос, ако се съобразяваме с духа на целия Нов Завет, тогава все по-рядко ще се питаме кое може и кое не може, а сами ще откриваме отговорите.

В края на вечерта митрополит Йоан обобщи изказванията и благодари на лекторите и гостите на църковния форум. Владиката отбеляза, че у хората е заложен стремежът към срещи с другите. Това е отразено в същността на Църквата, която е доброволно събрание на хора, които са се отправили към Христос, към Царството Божие. Митрополитът отново изрази удовлетворение, че в срещите и работата на Седмицата се отразява вселенският дух и се проявява единството на православието.

Нишкият еп. Йован от Сръбската православна църква:

/imG 1272

Покровският еп. Пахомий:

/imG 1275


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/96h8q 

Разпространяване на статията: